Нов доклад: Популярността на САЩ в световен мащаб намалява

0
35
Знамето на САЩ
Американският флаг. Снимка: Pixabay

Според публикувания днес Индекс за възприемане на демокрацията за 2024 г. популярността на Америка като глобална сила намалява в световен мащаб, особено в страните с преобладаващо мюсюлманско население, съобщава „Politico“. Индексът обобщава нагласите към демокрацията, геополитиката и глобалните силови играчи, като обхваща около 63 000 респонденти от 53 държави.

Международната репутация на Америка е пострадала от началото на 2023 г., особено в мюсюлманските страни, където непоколебимата подкрепа на Вашингтон за Израел във войната му в Газа се оказа силно разединяваща. Сега и Европа се присъединява към тази тенденция. Ето как обяснява това Фредерик Дево, старши изследовател в компанията за проучвания Latana, която състави индекса :

„За първи път от началото на управлението на Байдън много западноевропейски страни се върнаха към отрицателно възприемане на САЩ. Този възход и спад от отрицателни нагласи към положителни [и] обратно към отрицателни нагласи е особено ярък в Германия, Австрия, Ирландия, Белгия и Швейцария.“

Същевременно положителното възприемане на Китай в Азия, Северна Африка, Близкия изток и Латинска Америка продължава да нараства, което води до положително възприемане на Пекин в световен мащаб, въпреки продължаващия скептицизъм в Европа. Русия, която се бори с преобладаващо негативните възприятия в целия свят в първите дни след пълномащабната инвазия на президента Владимир Путин в Украйна, също изглежда е на път да възстанови имиджа си в повечето изследвани региони, с изключение на Европа.

Намаляващата популярност на Америка, съчетана с подобрените позиции на Русия и Китай, означава, че в повечето от изследваните страни от Близкия изток, Северна Африка и Азия последните се възприемат също толкова положително, колкото и САЩ.

Нагласите, изразени в индекса, могат да повлияят на способността на правителствата да възпират или да реагират на агресия от страна на световните сили. В Германия например вътрешното недоволство, свързано с нарастващите цени на енергията, подхрани протестите и противопоставянето на ограниченията за износ на руски петрол след нападението на Москва над Украйна през февруари 2022 г.

Разделението между глобалния Север и Юг се очерта, когато респондентите на проучването бяха попитани дали смятат, че страната им трябва да прекъсне икономическите си връзки с Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, и дали трябва да направят същото, ако Китай нападне Тайван.

Нагласите изглежда са се смекчили, ако се съди по сравнението на резултатите от 2022 и 2024 г. В по-ранното проучване повече респонденти подкрепиха прекъсването на икономическите връзки с Русия, отколкото се противопоставиха на това в 31 държави; сега броят им е 23. Освен това, с няколко изключения, мнозинството, подкрепящо прекъсването на икономическите връзки, е намаляло в повечето държави.

Въпреки че САЩ като цяло остават начело на световната сцена, що се отнася до общественото мнение, в населението на някогашните западноевропейски съюзници започват да се появяват пукнатини, докато Русия и Китай набират популярност в други региони.

Сърбия към Си Дзинпин: Никой не ви почита колкото нас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments