Нов генетичен анализ на животни от пазара в Ухан може да помогне за откриване на произхода на COVID-19

Експертите по заразни болести са анализирали генетичния материал, събран от китайския пазар

0
13
Изследвания, лаборатория, учени
Изследвания, лаборатория. Снимка: ДКЦ 3 Варна

Учени, които се опитват да установят произхода на COVID-19, наскоро обявиха, че са насочили вниманието си към кратък списък с животни, които вероятно са допринесли за разпространението на болестта сред хората, предаде „Associated Press“. По този начин те се надяват, че това ще им позволи да проследят епидемията до нейния първоизточник.

Експертите по заразни болести са анализирали генетичния материал, събран от китайския пазар, където беше открито първото огнище на заразата, като са установили, че най-вероятните преносители са кучета еноти, котки цивети и бамбукови плъхове. Те подозират, че заразените животни са били докарани за първи път на пазара в Ухан в края на ноември 2019 г., което след това е предизвикало пандемията.

Биологът Майкъл Уороби, който е един от авторите на новото изследване, заяви, че е било установено кои субпопулации животни са могли да предадат коронавируса на хората. Това може да помогне на учените да определят местата, където вирусът обикновено циркулира сред животните. Уороби посочи като пример кучетата еноти които са били открити на пазара и са подвид, който циркулира повече в южните части на Китай. Тази информация може да помогне на екипа да разбере откъде са дошли тези животни и къде са били продавани. След това учените биха могли да започнат да вземат проби и от прилепите в района, за които е известно, че са естествени преносители на коронавируси като SARS.

Макар че изследването подкрепя тезата, че COVID-19 е възникнал от животни, то не дава категоричен отговор на поляризирания и политически дебат, посветен на въпроса дали вирусът не е създаден от изследователска лаборатория в Китай. Учените признават, че може би никога няма да разберат със сигурност откъде точно е дошъл вирусът.

В новото изследване, публикувано вчера в списание „Cell“, учени от Европа, САЩ и Австралия са анализирали данни, публикувани по-рано от експерти в Китайския център за контрол и превенция на заболяванията. То включва 800 проби от генетичен материал на китайски работници, събрани на 1 януари 2020 г. от пазара за морски дарове в Хуанан, ден след като общинските власти на Ухан за първи път алармираха за наличието на неизвестен респираторен вирус. Китайските учени публикуваха откритите от тях генетични анализи миналата година, но не идентифицираха нито едно от животните, които вероятно са били заразени с коронавируса. При новия анализ експертите са използвали техника, която може да идентифицира конкретни организми от всякакви проби от генетичен материал, събран в околната среда.

Майкъл Уороби твърди, че информацията предоставя „моментна снимка“ на това, което е било на пазара преди началото на пандемията. Той допълни, че генетични анализи като този помагат в търсенето на отговори за това как вирусът може да е започнал да се разпространява за първи път.

Въпреки този напредък, новото проучване, макар и значимо, оставя някои критични въпроси без отговор. Един от тези въпроси, който остава, е как вирусът е попаднал там.

Ивайло Мирчев: Доган е баща на „феномена Пеевски“!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments