Европейският съюз планира строги мерки за засилване на достъпа до медикаменти, от заобикаляне на патентните права при извънредни ситуации до извеждане на производството в Европа, се посочва в документи на ЕС, публикувани в сряда и цитирани от “Агенция Ройтерс”.
Възможните ходове са предназначени за справяне с хроничния недостиг на лекарства, които преследват блока в продължение на години и са станали по-сериозни след пандемията от COVID-19 и свързаните с нея смущения в търговията и забраните за износ на медикаменти.
Комисията на Европейския съюз иска по-бързи процедури по време на кризи за производство на генерични версии на лекарства в държавите от ЕС без съгласието на притежателите на патенти, се казва в документ на ЕС.
Така нареченото задължително лицензиране е разрешено съгласно правилата на Световната търговска организация (СТО) при извънредни ситуации като отказ от нормални разпоредби и може да се приложи по време на пандемията от COVID-19. В публикуван в сряда документ се казва:
“Комисията вижда необходимостта да гарантира, че съществуват ефективни системи за издаване на задължителни лицензи, които да бъдат използвани като крайно средство и защитна мрежа, когато всички други усилия за предоставяне на ИС (интелектуална собственост) са неуспешни.”
По ирония на съдбата предложението е част от план за действие на ЕС относно интелектуалната собственост, който е насочен най-вече към засилване на защитата на патентите на компаниите от Европейския съюз срещу чуждестранни участници.
През първите месеци от пандемията от COVID-19 законодателите и активистите призоваха ЕС да използва отказа от Световната търговска организация, за да получи достъп до потенциални ваксини и лекарства срещу новия коронавирус, които са разработени предимно извън 27-членния блок. Досега изпълнителният директор на ЕС отказваше да се позове на освобождаването и сключи многомилиардни сделки с производители на лекарства, за да осигури дози и терапевтични средства за COVID-19.
Извънредната ситуация поради COVID-19 обаче доведе до преразглеждане на съществуващите процедури, които до голяма степен попадат в сферата на компетентност на националните правителства в ЕС.
Процедури за бързо проследяване
Документът гласи още:
“Комисията призовава държавите-членки да гарантират, че инструментите, с които разполагат, са възможно най-ефективни; например чрез въвеждане на бързи процедури за издаване на задължителни лицензи при извънредни ситуации.”
За да се избегнат нарушения на търговията и иновациите, Комисията също обмисля създаването на механизъм за спешна координация, който би се задействал в кратки срокове, когато правителството на Европейския съюз иска да издаде задължителен лиценз.
В сряда Комисията заяви също, че след процес на консултации с фармацевтичните компании през следващата година ще направи предложения, насочени към идентифициране на слабостите в глобалните вериги за доставки. Това може да доведе до стимули за производителите да преместят производството на лекарства в Европа.
Комисията заяви, че е важно “да се прецени дали в ЕС може да се изисква производствен капацитет за определени критични лекарства”, като добави, че всяко действие ще бъде в съответствие с правилата на Световната търговска организация.
Възможните мерки са част от по-широка стратегия на ЕС, публикувана в сряда. Плановете имат за цел да увеличат достъпа до евтини лекарства и да засилят конкуренцията, включително чрез по-широко използване на генерични лекарства, които биха могли да засегнат приходите на големите производители на лекарства, в съответствие с доклада на Ройтерс по-рано тази седмица.