Нов колективен договор в металургията: Минималната работна заплата става 1250 лв.

Нощният труд се вдига с 111%

0
74
Металургия
Металургия. Снимка: Pixabay

Министерството на труда и социалната политика /МТСП/ винаги е отстоявало принципната си позиция, че колективното договаряне е ефективен инструмент за насърчаване на икономическото развитие, конкурентоспособността и социалния напредък в съответните сектори, каза заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров, който участва в церемонията по подписването на новия браншови колективен договор в сектор „Металургия“.

Той подчерта, че подновяването на документа е важен етап в развитието на бранша и доказателство за укрепването на социалния диалог в страната.

„Това е истинското доказателство, че секторът в България продължава да се развива благодарение на съвместните усилия на синдикатите и работодателите“, каза зам.-министър Лазаров.

Той подчерта важността на инвестициите в нови и безопасни производствени мощности, които не само повишават конкурентоспособността на предприятията, но и водят до подобряване на условията на труд и удовлетвореността на работещите в сектора.

„Въпреки глобалните предизвикателства като пандемията, войната и конкуренцията на световните пазари, социалните придобивки на металурзите се запазват и надграждат чрез колективното договаряне, което гарантира по-добри условия на труд, включително по-високи заплати и по-добра безопасност на работното място“, допълни зам.-министърът.

Според новите условия на колективния договор, минималната заплата на работещите в сектора нараства с 300 лева и става 1250 лева, а нощният труд има ръст от 111%.

Лазаров изрази благодарност към социалните партньори за конструктивните преговори и потвърди ангажимента на МТСП към развитието на отношенията в съответствие с най-добрите практики от Европейския съюз.

„Социалният диалог е основен принцип на трудовото законодателство и е от съществено значение за постигането на справедливи и устойчиви условия за всички работещи“, допълни той.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments