Нов нефтен разлив в Черно море! Екологична криза след авария на руски танкер

Нефтен разлив от заседнал руски танкер предизвика нова екологична криза в Черно море

0
14
Нефтен танкер.
Снимка: Пиксабей

Нефтен разлив от заседнал руски танкер предизвика нова екологична криза в Черно море. Инцидентът е резултат от буря на 15 декември, когато два руски танкера попаднаха в бедствие в Керченския проток. Оттогава тежкият мазут продължава да замърсява крайбрежията на Южна Русия и Крим.

Танкерът „Волгонефт-239“ заседна и се разцепи на брега близо до пристанище Таман в Краснодарския край. Другият танкер, „Волгонефт-212“, потъна напълно. Двата кораба са превозвали общо 9200 тона тежък мазут, от които 2400 тона са се разлели, съобщават руските власти.

На 10 януари руското министерство на транспорта съобщи за ново нефтено петно с площ около 2800 кв. м, открито при кърмовата част на заседналия танкер. Замърсяването вече е засегнало стотици километри плажове. Тежкият мазут, който не изплува на повърхността, затруднява почистването:

– Стотици птици и десетки морски животни са загинали.
– Миризмата на мазут се усеща на километри от засегнатите райони, като жителите на Анапа съобщават за замърсен въздух на повече от 15 км от разлива.
– От плажовете на Южна Русия и Крим са премахнати над 147 000 тона замърсен пясък и почва.

Украйна обвини Русия в „международна безотговорност“, заявявайки, че Москва се опитва да прикрие последствията от разлива, оставяйки целия черноморски регион уязвим от замърсяването.

Руският президент Владимир Путин определи инцидента като едно от „най-сериозните екологични предизвикателства“, пред които е изправена страната. На 9 януари той разкритикува местните власти за недостатъчно ефективна организация на почистването. Хиляди доброволци участват в почистването на замърсените плажове, но операцията среща трудности. Доброволци съобщават за множество засегнати животни и затруднения в тяхното спасяване.

Нефтеният разлив в Черно море подчертава необходимостта от бързи и координирани действия за предотвратяване на подобни екологични катастрофи. Последствията от инцидента продължават да оказват негативно въздействие върху региона, изисквайки международно внимание и усилия.

Ето как да защитим дома си от пожари през отоплителния сезон

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments