Нов орган в ЕС ще решава спорове между потребители и онлайн платформи

Новият извънсъдебен орган ще играе ролята на арбитър при спорове относно незаконно съдържание

0
10
Пазаруване.
Снимка: Пиксабей

Потребителите на социалните мрежи често се сблъскват с проблеми като откраднати профили, ограничен достъп до акаунтите им и разпространение на насилствено съдържание, но срещат затруднения при търсенето на помощ. Обикновено платформите ги пренасочват към общи насоки, които не са полезни, или потребителите чакат безкрайно дълго без решение. Понякога мерките на платформите са спорни и няма към кого да се обърнат за допълнително съдействие.

Габриела Руменова, основател на проекта „Ние, потребителите“, обясни в ефира на „Euronews Bulgaria“, че предстоящото създаване на орган за алтернативно решаване на спорове между европейските потребители и онлайн платформи, в изпълнение на Законодателния акт за цифровите услуги на ЕС, ще бъде от голяма помощ в такива случаи. Това ще увеличи отговорността на платформите и ще улесни потребителите при търсене на справедливост.

Руменова поясни, че новият извънсъдебен орган ще играе ролята на арбитър при спорове относно незаконно съдържание и ще осигурява равни права на всички страни. При правилно подадени сигнали в полза на потребителите, таксите и разходите по процеса ще бъдат за сметка на платформата.

Органът ще разглежда случаи на незаконно съдържание, включително дискриминационно, терористично съдържание или език на омразата, както и такива, свързани с незаконни продажби на стоки и услуги, които нарушават законите за потребителите, авторските права и защитата на данните.

В предаването „Добро утро, Европа“ Руменова обясни, че процесът ще се осъществява на два етапа. Първоначално засегнатата страна ще може да оспори действията на платформата чрез вътрешната ѝ система за решаване на жалби в срок до шест месеца. Ако не бъде постигнато споразумение, спорът може да бъде отнесен към извънсъдебния орган, като потребителят ще плати символична такса от 5 евро, която ще бъде възстановена при успех. Платформите обаче ще заплащат по 100 евро за всяко участие в такъв процес.

Максималният срок за произнасяне на извънсъдебния орган по даден спор ще бъде 90 дни, като при сложни случаи този период може да бъде удължен с още 90 дни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments