Нов план на Байдън намалява вноските по студентските заеми за милиони хора до 0 долара

0
42
Президент Джо Байдън
Президент Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

От администрацията на американския президент Джо Байдън наричат този ход „защитна мрежа за студентски заеми“, а критиците го определят като опит за превръщане на колежа в безплатен. Този въпрос може да се окаже следващата спорна тема в правната борба за облекчаване на студентските заеми, пише „Associated Press News“.

От това лято нататък милиони американски граждани със студентски заеми ще могат да се включат в нов погасителен план, който предлага едни от най-облекчените условия досега. Лихвите няма да се трупат, докато кредитополучателите извършват редовни плащания. Месечните вноски на милиони хора ще бъдат намалени до 0 долара, а само след 10 години всички останали задължения ще бъдат анулирани. Това е така нареченият план „SAVE“, който беше обявен миналата година. Тогава Джо Байдън дори предложи масово опрощаване на студентските заеми, но сега, след като Върховният съд отмени плана на Байдън за опрощаване на такъв тип заеми, вариантът за по-лесно погасяване на задълженията заема централно място в дискусиите на управляващите.

След решението на съда държавният глава предложи алтернативен подход за опрощаване на дълга и също така насочи вниманието към по-малко популярната инициатива, като я нарече „най-достъпният план за изплащане на дълговете досега“. Според него типичният кредитополучател, който се включи в плана, ще си спестява по 1000 долара на месец. Републиканците се противопоставят остро на плана, като твърдят, че той надхвърля правомощията на президента. Сенатор Бил Касиди, водещ републиканец в Комисията по здравеопазване, образование, труд и пенсии, определени плана като „дълбоко несправедлив“ спрямо 87% от американците, които нямат студентски заеми.

Бюджетната служба на Конгреса неотдавна изчисли, че през следващото десетилетие планът ще струва на страната 230 млрд. долара, като се очаква след време сумата да нарасне още. Според оценки на анализатори от Университета на Пенсилвания разходите ще достигнат 361 млрд. долара.

Окуражени от решението на Върховния съд относно отмяната на първоначалната идея на Байдън, някои противници твърдят, че е въпрос на време планът за погасяване също да бъде изправен пред съдебно оспорване.

Какви са предимствата и недостатъците?

Поддръжниците на идеята твърдят, че планът на Байдън ще опрости възможностите за погасяване на задълженията и ще облекчи милиони кредитополучатели, които са в затруднение. Администрацията на Байдън твърди, че нарастващите студентски дългове правят колежа недостъпен за твърде много американци и затрудняват финансово тези, които са решили да прибягнат до студентски заем.

Противниците наричат тази мярка несправедлива привилегия за тези, които не се нуждаят от нея, и твърдят, че тя прехвърля големи разходи върху данъкоплатците, които вече са изплатили студентски заеми или не са посещавали колеж. Някои граждани се опасяват, че това ще стимулира колежите да повишават цените на обучението, тъй като знаят, че много студенти ще получат анулиране на заемите си по-късно.

Гласове от целия политически спектър заявиха, че това е равносилно на форма на безплатен колеж. По време на своята предизборна кампания Байдън обещаваше да направи колежа безплатен, но не успя да получи подкрепата на Конгреса. Критиците твърдят, че новият план е опит да се направи нещо подобно без одобрението на Конгреса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments