Според интервюта с 8 учени смъртоносният щам на птичия грип H5N1 се разпространява по-агресивно от всякога сред дивите птици и морските бозайници, откакто е пристигнал в Южна Америка през 2022 г., което повишава риска той да се превърне в по-голяма заплаха за хората, съобщава „Агенция Ройтерс“.
По-непосредствена загриженост предизвикват доказателствата, че болестта, която доскоро беше ограничена предимно до видовете птици, изглежда се разпространява между бозайниците. Този щам вече е погубил няколко делфина в Чили и Перу, около 50 000 тюлена и морски лъвове по крайбрежието и поне половин милион птици в целия регион. За да потвърдят предаването на вируса от бозайник на бозайник, учените вероятно ще трябва да изследват инфекциите при живи животни.
„Почти сигурно е, че това се е случило“, потвърждава Ричард Уеби, вирусолог в Детската изследователска болница „Сейнт Джуд“ в Мемфис, Тенеси. Той добавя:
„Доста е трудно да се обяснят някои от тези големи инфекции и измиране, без да има разпространение от бозайник на бозайник.“
Щамът се е появил при десетки видове птици, включително някои мигриращи видове, които могат да го разпространят извън региона, заявиха учените пред „Ройтерс“.
Със засилването на климатичните промени животните ще бъдат принудени да се придвижват в нови територии, смесвайки се помежду си по нови начини и вероятно увеличавайки възможностите за по-нататъшна мутация на вируса. Ето какво коментира Алонзо Алфаро-Нунес, вирусолог в Университета в Копенхаген:
„Въпрос на време е да откриете първия южноамерикански щам в Северна Америка.“
Риск за човека
Нарастващата загриженост накара 35-те страни от Панамериканската здравна организация да свикат регионални здравни експерти и служители на среща тази седмица в Рио де Жанейро. Групата планира да създаде първата в света регионална комисия за наблюдение на птичия грип и реакция, съобщи за Ройтерс служител на Панамериканската здравна организация. Това не е било съобщавано по-рано.
Откакто вирусът е открит за първи път в Колумбия през октомври 2022 г., на континента са известни два случая при хора – по един в Еквадор и Чили. И двата случая са дошли от излагане на заразени птици. Въпреки че тези пациенти са оцелели, птичият грип H5N1 е смъртоносен за хората в около 60% от случаите в световен мащаб.
Според експертите е малко вероятно Световната здравна организация да повиши нивото на риска за хората от сегашното „ниско“ без доказателства за предаване на инфекцията от човек на човек или за мутации, адаптирани към човешките рецептори.
Производителите на лекарства, сред които GSK (GSK.L), отваря се нов раздел, и Moderna (MRNA.O), отваря се нов раздел, заявиха, че разработват ваксини срещу птичи грип за хора и имат капацитета да произведат стотици милиони дози в рамките на няколко месеца, като използват производствени линии, използвани за ваксини срещу сезонен грип. Ралф Ванстрелс, изследовател от Калифорнийския университет в Дейвис, който изучава южноамериканските варианти на H5N1, коментира:
„Виждаме, че вирусът прави малки еволюционни стъпки, които в дългосрочен план водят до потенциално заразяване на хората.“
Всяка година аржентинският полуостров Валдес на ветровитото атлантическо крайбрежие гъмжи от гъсто разположени слонски тюлени, които отглеждат своите малки. През ноември миналата година Ванстрелс се натъква на мрачна сцена: стотици мъртви и гниещи малки на плажа. Изследователите изчисляват, че 17 400 малки са загинали, почти всички родени в колонията през тази година. Според учените е много малко вероятно всяко от тези малки да е било заразено от птици. Обикновено малките контактуват само с майките си, което кара учените да подозират, че именно по този начин се разпространява заразата.
Ванстрелс е част от група учени, които работят за проследяване на генетичните мутации на вируса в Южна Америка. В проектодокумента, отворен в нов раздел, публикуван на уебсайта на Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ, те анализират проби от морски лъвове, тюлени и птици от горната част на крайбрежието от полуостров Валдес. Сравнявайки геномите от тези проби с тези, събрани в Северна Америка през 2022 г. и в Азия по-рано, екипът идентифицира девет нови мутации. Същите мутации са открити в проби, събрани през 2022 и 2023 г. в Чили и Перу, които също са били засегнати от масова смъртност на морски лъвове и птици.
„Това е първият случай, когато този вирус е толкова адаптиран към дивата природа“, изтъква Ванстрелс и обяснява:
„Явно нещо се е случило в Перу и в северната част на Чили, където те са придобили тези нови мутации.“
В проектодокумента изследователите отбелязват, че същите мутации са били налице при един от двата случая на хора на континента – 53-годишен мъж, който е живял на една пресечка от морския бряг, където са се събирали морските птици. Според изследователите този случай „подчертава потенциалната заплаха, която тези вируси представляват за общественото здраве“.
Регионалната реакция
След като тази седмица в Рио де Жанейро се проведе среща на здравни служители и експерти, страните от Латинска Америка ще бъдат принудени да засилят наблюдението на заболяванията в природата. Несъгласуваните данни и ограничените ресурси в региона затрудняват учените да разберат как болестта се разпространява в дивата природа, като броят на случаите вероятно е много по-голям от регистрирания. Според учените от някои случаи не се вземат проби и не се правят лабораторни изследвания.
Боливия например не е регистрирала случай в дивата природа през миналата година, въпреки че болестта е открита в околните страни, съобщава Мануел Хосе Санчес Васкес, координатор по епидемиология във ветеринарния център на PAHO. Санчес отбеляза:
„Управлението на реакцията срещу болестта също може да бъде сложно.“
По думите му със заплахите за хората се занимават служителите на общественото здравеопазване, докато заплахите за домашните птици или добитъка са в компетенциите на селскостопанските или ветеринарните власти. Заплахите за дивите животни обикновено са в компетенциите на служителите по околната среда. Санчес подчерта:
„Новата регионална комисия, която се очаква да бъде обявена в четвъртък, ще има за цел да установи стандартни протоколи за наблюдение, обработка и докладване на случаи между различните правителствени агенции. Тя би могла да помогне и за обединяване на лабораторните ресурси.“
„Притеснени сме и сме бдителни“, призна Санчес и обясни:
„Колкото повече се адаптира вирусът към бозайниците, толкова по-вероятно е да се стигне до предаване на вируса на хора.“