Потребителите, публикуващи обяви в онлайн платформи за продажба на лични вещи, могат да станат жертва на нов вид измамни схеми, предупреди създателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова от ефира на „БНР“. Тя обясни, че след пускането на обявата, придружавана от телефонен номер за обратна връзка, измамниците го взимали и пишели във Viber, представяйки се за клиент. Те обяснявали, че искат да купят продукта без да се интересуват от подробности. Скоро след това продавачът получавал съобщение уж от известна куриерска служба, че артикулът е платен онлайн и трябва да последвате посочена от тях връзка, за да си вземете парите от покупката.
Когато се кликне върху връзката, тя пренасочва към платформа, която иска да се въведе номерът на банковата карта и кодът за сигурност CVV. Този код се използва за трансакции без представяне на карта при покупки по телефона или онлайн и предоставя на търговците допълнително доказателство, че картата е използвана от нейния реален притежател. Ако се попълни този код, на практика се дава достъп на отсрещния до вашите средства.
В случай че продавачът посочи номера на картата си и CVV кода, следващата стъпка от актуалната измамна схема е да го попитат какви са наличните средства в банковата сметка. Вероятно така се разбита колко пари могат да се изтеглят.
Реши ли жертвата да прекрати процеса по събирането на тези данни и да поиска плащането да се извърши лично или чрез наложен платеж, измамниците отново са с един ход напред. Тогава прилагат метода на притискането – казват, че парите вече са преведени и сделката е осъществена, като внушават, че няма вариант за връщане назад. Това обаче не е така и вие трябва да го знаете!
От „Ние, потребителите“ са се свързали с куриерската служба, от чието име се изпращат съобщенията за получаването на парите от фиктивните покупки – от там са потвърдили, че се касае за фишинг атака и са подали информация към ГДБОП.
По повод актуалната кампания и с цел хората да се предпазят от подобни измами от „Ние, потребителите“ дават няколко полезни съвета:
- Никога не следвайте връзки, за които не знаете накъде водят, дори да изглежда, че са изпратени от надежден източник;
- Ако получите подобно съобщение, свържете се с цитираната компания чрез официалните координати за връзка и поискайте потвърждение, че е изпратено от там;
- При съмнение за измама, направете екранни снимки на съдържанието и евентуални проведени разговори и незабавно уведомете компанията и ГДБОП.