Нов закон ще контролира руското интернет пространство

0
65
Протести в Москва
източник: скрийншот от Youtube

Закон, въвеждащ нов контрол в интернет, влезе в сила в Русия на фона на опасенията на мнозина, че правителството може да го използва, за да заглуши критиците си, пише BBC.

На теория, Законът „суверенен интернет“ дава на длъжностните лица широки правомощия за ограничаване на трафика в руската мрежа.

От Кремъл съобщават, че законът ще подобри киберсигурността, а потребителите няма да забележат никакви промени.

Критиците се опасяват, че Кремъл ще се опита да създаде „интернет защитна стена“, подобна на тази в Китай.

Експертите казват, че не е ясно как могат да се използват правомощията на закона или доколко ефективно могат да бъдат приложени предвид технологичните предизвикателства и високите разходи.

За какво е законът?

Той дава възможност на Кремъл да изключи връзките в Русия или изцяло към Световната мрежа „в извънредна ситуация“. Правителството трябва да реши какво представлява заплаха и какви действия следва да бъдат предприети.

Законът ще задължи доставчиците на интернет да инсталират мрежово оборудване, което е способно да идентифицира източника на трафик и да филтрира съдържанието. Това ще позволи на Роскомнадзор да повиши ефективността си що се отнася до блокирането на сайтове.

Русия се стреми да пренасочи интернет трафика чрез контролирани от държавата точки, намалявайки нуждата от чужди сървъри, над които има по-малко контрол. Поддръжниците на идеята смятат, че по този начин системата ще бъде по-защитена от външни атаки.

От американските разузнавателни служби твърдят, че Русия е използвала интернет, за да се намесва в президентските избори в САЩ 2016. Това твърдение бива категорично отхвърляно от Москва.

Защо има притеснения?

Смята се, че законът е опит за увеличаване на цензурата, надграждайки върху интернет законодателството, което се основава на свободата на изразяване и неприкосновеността на личния живот.

„Сега правителството може директно да цензурира съдържанието или дори да превърне руската интернет мрежа в затворена система, без да дава каквито и да е обяснения какво правят или защо“, заяви Рейчъл Денбър, заместник-директор на програмата за човешките права Watch на Европа и Централна Азия.

Наблюдатели са на мнение, че законът, ще позволи на правителството да блокира съдържание без съдебно съгласие и ще остави потребителите в неяснота относно каква информация се блокира и защо.

„Законът доказва, че руската власт е готова да постави цялата мрежова инфраструктура под политически контрол, за да спре потока от дигитална информация когато се налага“, твърди Кристиан Мир от „Репортери без граници“.

През март хиляди протестираха в Москва именно срещу този закон.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments