Евродепутатът Андрей Новаков /ГЕРБ/ЕНП/ смята, че притежаваме всички условия да наложим ембарго на петрола и газа, идващи от Русия. Той сподели в ефира на „bTV“, че през изминалите години, в които е в Европейския парламент /ЕП/ се е убедил в едно – всичко е възможно, ако можеш да го направиш.
„Ако ние не сме получили дерогация, за това да не ползваме да заобиколим руското ембарго, така че да щадим нашите потребители, да не повишаваме цената на бензина и дизела, това означава, че не сме се справили да си го поискаме като хората.“
Това е пропуск на правителството ни, на което „му липсва физиономия“, смята той.
Страната ни е солидарна с общите решения на ЕС и на НАТО, твърди от своя страна Петър Витанов /БСП/ПЕС/. Той подчерта, че всякакви изказвания, че са „троянски коне“ или се „опитват да се снишават“, не отговаряли на истината. Евродепутатът направи коментар и за пакета със санкции:
„България много ясно трябва да заяви, че има декларирано намерение за налагане на вето, в случай, че българските претенции не бъдат взети под внимание, което в крайна сметка е достатъчно активно действие и показва решителността на българското правителство. Защото идеята на санкциите да принудят Русия да седне на масата на преговорите, но смисълът на тези санкции е и да има възпиращ ефект върху страната, която се възприема като агресор, а не да бъдат непропорционално по тежки върху Европейската икономика.“
Държавата ни трябва да направи нужното, за да отстоява интереса си, отбеляза Илхан Кючук /ДПС/АЛДЕ/. Според него е ясно, че в този контекст Европа трябва да бъде по-единна от всякога и тя показа своето единство в редица ключови моменти. По негови думи това трябва да продължи, за да може Русия да бъде принудена да преговаря.
„Единствената логика на санкциите от гледна точка на Европа е да накара Руската федерация да седне на масата на преговорите“, уточни той и отбеляза, че трябва да поискаме по-солидарни действия от ЕС.
„Неизбежно това трябва да се случи, защото страна като България няма как да оцелее от тежките последици, които ще последват“, допълни Кючук.
В момента преговорите се намират в рискова позиция, посочи Радан Кънев и поясни, че причината е фактът, че имаме излаз на море, огромна нефтена рафинерия в Бургас, която е косвено собственост на руска компания.
„Когато формираме националната си позиция и когато участваме във формиране на европейската позиция, трябва през цялото време да отчитаме най-големия риск. Искам да припомня, че ние отдавна говорим за санкции върху газовата търговия на Русия. Когато говорим за петрол, трябва да имаме предвид едностранно спиране на доставките за България от страна на Кремъл и евентуално едностранно спиране на дейността на Лукойл Нефтохим, а през механизмите, които със сигурност руските служби за сигурност имат, независимо от това дали Европа наложи санкции или не, най-големият риск е агресивна политика на режима на Путин.“, заключи Кънев.
Ние не сме солидарни с вас нещастни гъзоблизци. Готови сте да предадете историята ни за мижавите си кариери и потупване по рамото.