Правителството одобри поредните средства от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, които са отредени за мерки във връзка с пандемията от COVID-19. Става въпрос за нови 182 милиона лева.
Част от тези средства ще обезпечат плащанията от Министерство на здравеопазването към медиците на първа линия, изплащането на компенсациите за заетите в неплатен отпуск от затворените икономически сектори със заповед на държавен орган, както и сключването на договори с общините за предоставяне на патронажна грижа за най-уязвимите лица.
Предвижда се 23 000 здравни работници да получават предвидените допълнителни 1000 лв. месечно над основните им възнаграждения. Със средствата общините ще могат да продължат да предоставят патронажна грижи за възрастни хора и лица с увреждания чрез услуги в домашна среда, както и ще се осигури допълнително финансиране с цел подкрепа за приспособяване на делегираните от държавата социални услуги спрямо безпрецедентните предизвикателства, свързани с разпространението на COVID-19.
С допълнителните средства ще се подкрепят и работодателите с цел запазване заетостта на служителите в секторите, в които стопанската дейност е временно преустановена заради наложените от държавата противоепидемични мерки.
Наддоговорените средства ще бъдат компенсирани от предстоящо допълнително финансиране от механизма REACT-EU за ОПРЧР 2014-2020, обясниха още от Министерския съвет.
Правителството обаче търпи множество критики заради мерките срещу коронавируса, както и за начина на тяхното финансиране. Редица отправят упреци, защото почти всички средства са от парите на европейските данъкоплатци, а не от държавния бюджет, въпреки че такива възможности има. Освен това мерките в подкрепа на засегнатите от кризата служители са недостатъчни, самата помощ – също. Тя е 24 лева на ден и може да се получава за срок не по-дълъг от 60 дни.