В последно време все повече хора, работили за кратък период в чужбина, подават заявления за парични обезщетения за безработица /ПОБ/ в България. Това доведе до създаването на специален регистър в хасковското териториално поделение на Националния осигурителен институт /НОИ/, който цели да анализира и контролира тези случаи. Регистърът включва лица, работили в други държави членки на ЕС за период по-малък от 6 месеца.
Статистика и проверки на заявленията
От началото на годината до 30 юни 2024 г. в регистъра са вписани 72 лица, които са декларирали осигурителни периоди във Франция, Нидерландия, Ирландия и Белгия с най-кратка трудова дейност от 3 дни. За всички тези случаи НОИ извършва проверки чрез задгранични пътувания, като при необходимост се търси информация от други институции, за да се потвърди дали лицата наистина са упражнявали законна трудова дейност в съответните държави.
Превенция на неоснователни плащания
НОИ предприема допълнителни мерки за предотвратяване на неоснователни плащания по ПОБ. Изискват се подробни данни за постоянен и настоящ адрес, информация за съпруг/съпруга и деца от съответните общини, както и справки за задгранични пътувания от Областната дирекция на МВР. В случаи на наличие на непълнолетни деца се изисква информация от Регионалното управление на образованието относно тяхното присъствие в детски заведения или училища.
Откази за изплащане на обезщетения
След извършване на детайлни проверки в периода от 1 януари 2023 г. до 30 юни 2024 г., НОИ издаде откази за изплащане на обезщетения на следните лица:
– 62 лица с подадени заявления след трудова дейност в Германия;
– 12 лица с подадени заявления след работа в Нидерландия;
– 4 лица с подадени заявления след дейност в Кипър;
– 2 лица с подадени заявления след трудова дейност в Италия;
– 3 лица с подадени заявления след работа в Ирландия.
Земеделски стопани и злоупотреби
През годините НОИ установи и случаи на лица, регистрирани като земеделски стопани, които обаче не отговарят на условията за това. Те декларират минимални стопански дейности, като отглеждане на малък брой кокошки или плодове и зеленчуци в двора на къщата си, но не покриват изискванията на Кодекса за социално осигуряване. През последните години НОИ засили контрола и извърши множество проверки, които доведоха до намаляване на злоупотребите.
Низходящ тренд в сигналите и ефективността на контрола
Данните показват, че благодарение на засиления контрол броят на сигналите за проверки намалява. През 2020 г. са подадени 118 сигнала за проверки, от които 96 лица са получили откази за обезщетения. През 2023 г. сигналите спаднаха до 5, като 4 лица не отговарят на условията за изплащане на обезщетения.
Възстановени суми от неправомерни плащания
НОИ също така възстанови значителни суми от неправомерно изплатени парични обезщетения за временна неработоспособност.
НАП с важна информация: Как да разберете дали има дело за задължения срещу вас
[…] […]