Днес в Парламента ще бъде обсъдено създаването на Временна комисия по въпросите на енергийната сигурност. Предложението е било внесено от парламентарната група на „Продължаваме промяната“, предава „БНР“.
В началото на днешното заседание 11 нови народни представители положиха клетва и заеха местата на избраните за премиер, вицепремиер и министри в новия кабинет. Така например Венцислава Любенова идва на мястото на Кирил Петков, а Калина Константинова е заменена от Александра Корчева. Още 4-ма народни представители от коалицията влизат в Народното събрание – Ивайло Стайков вместо Асен Василев, Младен Запрянов заменя Атанас Атанасов, Елин Димитров – Даниел Лорер, а Калин Иванов сяда на мястото на Николай Събев.
Народни представители стават Венцислав Петков от „Има такъв народ“, който сяда на мястото на Радостин Василев и Васил Зашкев от „Демократична България“. Георги Свиленски е избран за председател на групата на БСП на мястото на Корнелия Нинова. Заместникът Ивайло Иванов е освободен и на мястото му е бил избран Иван Ченчев.
Междувременно предложението за създаване на временна комисия за справяне с енергийната криза доведе до остра реакция от страна на ГЕРБ. Ексминистърът на енергетиката Теменужка Петкова коментира, че има енергийна криза тогава, когато има проблем с доставките на енергийни ресурси, а тя нямала информация да има такъв казус. По думите й ако се говори за цените на енергийните ресурси, това било съвсем друг въпрос и у нас все още има независими органи, които работят и които се произнасят по тази тема.
„Няма как българският парламент да изземва функциите на КЕВР“, категорична е тя.
Бившият министър на здравеопазването Костадин Ангелов пък призова да бъде направена Временна комисия за COVID кризата и за „Зеления сертификат“, защото това било по-важно и спасявало животи. Той получи отговор от председателя на Народното събрание Никола Минчев: „Депозирайте проект на решение за създаване на временна комисия.“
Ангелов също му репликира: „Проектът на решение е внесен, вие не внасяте разглеждането на това“
„И той чака комисии“, отвърна му Минчев.
Предвижда се новата Временна комисия да работи месец и в нея да влязат 14 народни представителя – по 2-ма от всяка парламентарна група.