Според нови данни на учени от Медицинския център „Beth Israel Deaconess“ в Бостън подщамовете на „Омикрон“ BA.4 и BA.5 изглежда не се повлияват добре от имунния отговор на антителата както при пациентите, които вече са преболедували COVID-19, така и при тези, които са били напълно ваксинирани и имат поставена бустерна доза. Въпреки това се очаква ваксинацията срещу COVID-19 да осигури значителна защита срещу тежко протичане на заболяването, като понастоящем производителите на ваксини работят върху актуализирани версии, които могат да предизвикат по-силен имунен отговор срещу тези щамове.
Според новото изследване, публикувано вчера в „New England Journal of Medicine“, нивата на неутрализиращи антитела, които предишна инфекция или ваксинация предизвикват, са няколко пъти по-ниски срещу подщамовете BA.4 и BA.5 в сравнение с първончалните вариации на вируса.
„Наблюдавахме 3-кратно намаляване на титрите на неутрализиращите антитела, предизвикани от ваксинация и преболедувана инфекция срещу BA4 и BA5 в сравнение с BA1 и BA2, които вече са значително по-ниски от оригиналните щамове на COVID-19. Нашите данни показват, че тези нови подщамове на „Омикрон“ вероятно ще доведат до рязко нарастване на случаите на заразяване в популации с високи нива на ваксинален имунитет, както и на естествен имунитет срещу щамовете BA1 и BA2. Въпреки това е вероятно ваксиналният имунитет все още да осигурява значителна защита срещу тежко протичане на заболяването и при BA4 и BA5.“, пише в имейл до „CNN“ д-р Дан Барух, автор на статията и директор на Центъра за изследване на вируси и ваксини в медицинския център „Beth Israel Deaconess“ в Бостън.
Новопубликуваните констатации повтарят резултатите от предишни изследвания на учени от Колумбийския университет. Наскоро те установиха, че за щамовете BA.4 и BA.5 е по-вероятно да не реагират на антитела от кръвта на напълно ваксинирани пациенти в сравнение с други подщамове на „Омикрон“, което повишава риска от инфекции с ваксинален пробив.
Авторите на това отделно проучване твърдят, че резултатите им показват по-висок риск от повторно заразяване дори при хора, които имат придобит имунитет срещу вируса. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ 94,7% от населението на САЩ на възраст от 16 и повече години вече има антитела срещу коронавируса, които са придобити чрез ваксинация, преболедуване или и двете.
Данните, споделени от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ във вторник, щамовете BA.4 и BA.5 са причинили около 35% от новите случаи на зарязване с COVID-19 в САЩ през миналата седмица, спрямо 29% през предходната. BA.4 и BA.5 са най-бързо разпространяващите се щамове, за които е съобщено до момента, като според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията се очаква те да станат доминиращи при в САЩ, Обединеното кралство и останалата част от Европа през следващите няколко седмици.