Нови правила: Скоро ще ни връщат ресто само в евро в магазина

Въвеждат важни промени, които ще засегнат търговците и потребителите

9
1825
Евро монети за ресто в магазина
Евро монети. Снимка: Pixabay.com

Въвеждането на еврото в България носи значителни промени в начина, по който се извършват търговските транзакции. При получаване на плащане в брой, независимо дали в левове или в евро, търговците ще връщат остатъка изцяло в евро. 

Досега се предвиждаше търговецът да може да ни връща смесено ресто в двете валути, но този вариант беше отхвърлен, за да не бъдат допълнително обърквани клиентите. 

За въвеждане на еврото в България все още няма ясен срок, но се очаква това да стане най-късно в началото на 2026 година. В най-добрият случай смяната на националната валута може да стане още догодина. 

Период на двойно обозначаване на цените и ограничения

Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и левове започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждането му в България. По време на този период, търговците могат да откажат приемане на повече от 50 монети в левове, включително стотинки, при едно плащане.

Възстановяване на платени суми при рекламации

При рекламация на стока или услуга, когато потребителят има право на възстановяване на платената сума, търговецът трябва да върне сумата изцяло в евро. Ако няма достатъчна моментна наличност от евро, сумата се връща в левове. След въвеждането на еврото, всяко лице, което приема плащания, трябва да ги регистрира и отчита в евро и евроцентове.

Изключения от двойното обозначаване на цените

Това изискване няма да се прилага при: продажната цена на стоки и номиналната стойност на ценни книжа на приносител и на платежни инструменти, продажната цена на тютюневите изделия, изписана върху потребителската опаковка или върху бандерола, продажната цена на продуктите от нефтен произход, визуализирана на информационни табели и колонки с дисплеи за зареждане на моторни превозни средства, цената на услугата за превоз, визуализирана на таксиметрови апарати с дисплеи и издаване на документи по чл. 112, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност.

Заплати и пенсии

След въвеждане на еврото възнаграждения, обезщетения, парични и социални помощи и пенсии  се изплащат в евро и се преизчисляват като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.

Новият закон за въвеждане на еврото в България целят да улеснят прехода и би трябвало да гарантират прозрачност и справедливост за всички потребители и търговци.

Въвеждат нови правила и ограничения за събирачите на кредити

Абониране
Известие от
guest

9 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
малинко
малинко
4 месеци по-рано

Нека първо България влезе в еврозоната, защото те могат вечно да отлагат…

Ради Дочков
Ради Дочков
4 месеци по-рано

Само дето това евро ще доведе до инфлация и нестабилна икономика!!! Живея във Видин, получавам малка заплата.. Като ми я направят 350 евро, а един килограм кашкавал в магазина е 20 евро ще трябва да я карам на хляб и сол според българските политици.

trackback

[…] Нови правила: Скоро ще ни връщат ресто само в евро в маг… […]

trackback

[…] Нови правила: Скоро ще ни връщат ресто само в евро в маг… […]

trackback

[…] Нови правила: Скоро ще ни връщат ресто само в евро в маг… […]

trackback

[…] Нови правила: Скоро ще ни връщат ресто само в евро в маг… […]

trackback

[…] Нови правила: Скоро ще ни връщат ресто само в евро в маг… […]

trackback

[…] обращение, независимо от валутата, с която плащаме, търговците ще връщат рестото в евро. При липса на достатъчна наличност, рестото ще бъде […]

Antonia kurva
Antonia kurva
4 месеци по-рано

ТОВА КРАДЕЦ АНТОНИЯ МИТКОВА-УМРЯЛ НЯМАМЕ ПАРИ БЕЗ ОК.