С пълна екипировка за борба с безредиците израелската полиция щурмува чувствително свещено място в Йерусалим, важно за евреи и мюсюлмани в петък, след като палестински младежи хвърляха камъни по портата, където бяха разположени, предава „Асошиейтед прес“.
Подновеното насилие на мястото, което е свещено за евреите и мюсюлманите, е налице, въпреки че Израел временно спря еврейските посещения, които палестинците разглеждат като провокация. Медиците потвърдиха, че повече от две дузини палестинци са били ранени, преди сблъсъците да утихнат часове по-късно.
Палестинци и израелска полиция редовно се сблъскват на мястото през последната седмица в момент на засилено напрежение след поредица от смъртоносни атаки в Израел и арести на окупирания Западен бряг. Три ракети бяха изстреляни по Израел от Ивицата Газа, която се контролира от ислямската групировка Хамас.
Поредицата от събития породи опасения от повторение на миналата година, когато протестите и насилието в Йерусалим в крайна сметка взеха повратна точка, като помогнаха за разпалването на 11-дневна война между Израел и Хамас и общественото насилие в смесените градове на Израел.
Палестинските младежи хвърляха камъни към полицията по портата, водеща към комплекса, според думите на двама палестински свидетели, които са говорили при условие за анонимност от съображения за сигурност. След това полицията, в пълна екипировка за борба с безредиците, влезе в комплекса, стреляйки с гумени куршуми и шокови гранати.
Израелската полиция заяви, че палестинците, някои носещи знамена на Хамас, са започнали да трупат камъни и да издигат груби укрепления преди зазоряване. Властите коментираха, че след началото на хвърлянето на камъни са изчакали, докато приключат ранните сутрешни молитви, преди да влязат в комплекса. На видеозаписите се вижда как полицейските служители стрелят по група журналисти, които държат камери и на висок глас се идентифицират като представители на пресата. Най-малко трима палестински репортери са ранени от гумени куршуми, изстреляни от полицията.
Някои по-възрастни палестинци призоваха младежите да спрат да хвърлят камъни, но бяха игнорирани. Дърво се запали близо до портата, където започнаха сблъсъците. Полицията съобщи, че тя е била запалена от фойерверки, хвърлени от палестинците.
Насилието утихна по-късно сутринта, след като друга група от десетки палестинци заявиха, че искат да почистят района преди основните седмични молитви на обяд, на които редовно присъстват десетки хиляди мюсюлмански поклонници. Полицията се оттегли до портата и хвърлянето на камъни спря.
Медицинската служба на Палестинския Червен полумесец съобщи, че най-малко 31 палестинци са ранени, включително 14, които са откарани в болници. Полицайка е била ударена в лицето от камък и е откарана за медицинска помощ.
Джамията Ал-Акса в Стария град на Йерусалим е третото най-свещено място в исляма. Обширната еспланада, върху която е построена, е най-свещеното място за евреите, които го наричат Храмовия хълм, тъй като в древността там са се намирали два еврейски храма. Той е в основата на израелско-палестинския конфликт и сблъсъците там често са разпалвали насилие на други места.
Палестинците и съседката Йордания, пазачът на обекта, обвиняват Израел в нарушаване на дългогодишни договорености, като позволява на все по-голям брой евреи да посещават обекта под полицейски ескорт.
Дългогодишната забрана за евреи да се молят на мястото ерозира през последните години, подклаждайки опасенията сред палестинците, че Израел планира да превземе мястото или да го раздели. Израел изрази почиция, че остава отдаден на статуквото и обвинява насилието в подбуждането на Хамас. В него се казва, че силите му за сигурност действат, за да премахнат хвърлящите камъни, за да гарантират свободата на поклонение на евреите и мюсюлманите.
Посещенията на еврейски групи бяха прекратени от петък за последните 10 дни от свещения за мюсюлманите месец Рамадан, както и в миналото.
Тази година Рамадан съвпадна с едноседмичната еврейска Пасха и големите християнски празници, като десетки хиляди хора от трите религии се стичат в Стария град след премахването на повечето ограничения за коронавирус.
Старият град е в източен Йерусалим, който Израел превзе заедно със Западния бряг и Газа по време на войната в Близкия изток през 1967 г. Израел анексира Източен Йерусалим в ход, който не е международно признат и смята целия град за своя столица. Палестинците търсят независима държава и в трите територии и гледат на Източен Йерусалим като своя столица.