Нови стандарти и повече средства за психиатричната помощ – приоритет на здравното министерство

Министерство на здравеопазването счита за своя приоритетна задача реформирането на психиатричната помощ в България

0
270
Протест в София пред Министерство на здравеопазването
Протест в София. Снимка: Нина Атанасова, Facebook

Министерство на здравеопазването счита за своя приоритетна задача реформирането на психиатричната помощ в България. В тази връзка усилията са насочени към цялостната оценка на потребностите, анализ на дейността, мотивация и подкрепа на кадрите, подобряване на условията за лечение на пациентите и условията на труд за персонала.

В ход е изпълнението на Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021-2030 г. Един от акцентите, които тя поставя е необходимостта от оценка на потребностите на населението /общото и лежащите в психиатрични стационари/ от психично-здравни услуги и тяхното предоставяне на териториално ниво. Такава оценка вече е изготвена. Паралелно с това е предвиден анализ на броя на възрастните и децата, нуждаещи се от специализирани социални услуги, за да се определи броят и териториалното разпределение на услугите по общини, както и броят на специалистите, които да бъдат ангажирани.

Междувременно към министъра на здравеопазването са създадени Експертни съвети по медицински специалности „Детска психиатрия“, „Психиатрия“ и „Съдебна психиатрия“. Изготвени са проекти на стандарти по медицински специалности „Детска психиатрия“, „Психиатрия“ и „Съдебна психиатрия“.

С цел стимулиране на кадрите в системата, Министерството се стреми към намирането на механизми за устойчиво решение за преодоляване на дисбаланса в заплащането на персонала, както и осигуряване на справедливо увеличение на възнагражденията. Разходите за персонал по бюджетите на 12-те Държавни психиатрични болници (ДПБ) в страната от 2022 г. до 2024 г. са увеличени с 9 169 700 лв. или с 25,7 % спрямо бюджета за 2021 г.

В проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г. по бюджета на Министерството на здравеопазването са предвидени разходи в размер на 1 203 828 300 лв., от които 127 667 900 лв. са разчетените средства за финансиране на стационарна психиатрична помощ. В централния бюджета са планирани допълнителни средства в размер на 27 000 000 лв., в т. ч. 23 800 000 за диагностика и стационарно лечение на пациенти с психични заболявания и 3 200 000 лв. за подобряване благосъстоянието на пациенти в държавните психиатрични болници.

Министерството на здравеопазването работи и по трайно подобряване на условията за лечение и престой на пациентите, както и на условията за труд на персонала чрез изпълнение на инвестиция C12 I3: „Модернизация на психиатричната помощ“ по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България. Това включва обновяване и модернизиране на сградния фонд за подобряване на материалната база на 18 лечебни заведения с психиатрични стационари (5 Държавни психиатрични болници, 5 Центъра за психично здраве и 8 психиатрични клиники и отделения в многопрофилни болници за активно лечение). Предвидени са интервенции в инфраструктурата на обща стойност 36 043 799,86 лева с ДДС.

Във връзка с исканията на работещите в психиатричните структури, в четвъртък министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, дм ще проведе среща с техни представители.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments