Новият емир на Кувейт ще положи клетва в напрегнато време за региона

0
210
Табела на Кувейт.
Снимка: Пиксабей

Новият емир на Кувейт полага клетва в парламента в сряда, докато страната се готви да почете покойния владетел шейх Сабах ал-Ахмад ал-Сабах, който помогна да насочи държавата от Персийския залив в едни от най-бурните десетилетия в Близкия изток, пише агенция “Ройтерс”.

Кабинетът на производителя на петрол от ОПЕК и американски съюзник набързо назначи престолонаследника принц шейх Науаф ал-Ахмад ал-Сабах за нов владетел във вторник след смъртта на 91-годишния шейх Сабах, чието тяло трябва да пристигне в Кувейт в сряда от Съединените щати, където той беше хоспитализиран през юли.

Погребението е ограничено до управляващи членове на семейството поради опасения за COVID-19. Когато предишният емир шейх Джабер ал-Ахмад ал-Сабах почина през 2006 г., хиляди кувейтци присъстваха на погребението и много, заедно с емигрантите, се редяха по улиците.

Достойни лица от цял ​​свят отдадоха почит на сезонния дипломат и разумен политик, широко уважаван като хуманитарен човек, който се стреми да излекува разривите в Близкия изток, оправяйки връзки с бившия окупатор Ирак и опитвайки до смъртта си да разреши ожесточения спор в Персийския залив.

Анализаторите видяха смъртта му след тази на султан Кабус в Оман по-рано тази година, който също изигра модерираща и балансираща роля в региона, като края на ерата в Персийския залив, където агресивно младо поколение се издигна на власт, особено в Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, които заеха ястребови позиции срещу съперника си Иран. Директорът на Атлантическия съвет на Близкия изток в Скоукрофт Кирстен Фонтенроуз пише:

“Въпреки че пристигащите енергийни брокери в съседните държави от Персийския залив не винаги се вслушваха в неговите съвети, Емир беше напомняне за заповед, който се бори за постигане на целите, който беше в основата на добрата воля, която международните партньори носят в региона”.

83-годишният шейх Наваф поема юздите на малката, но богата нация, която държи седмите по големина запаси от петрол в света, в момент, когато правителството се опитва да увеличи финансите, обтегнати от ниските цени на суровия петрол и пандемията от коронавирус в държава, чиито граждани са обект на система за социално подпомагане от люлка до гроб.

Не се очаква промяна в петрола, инвестициите и външната политика на Кувейт. Наваф няма десетилетията опит на брат си като помирител и вероятно ще се съсредоточи върху вътрешни въпроси, като например избор на престолонаследник, който може да постигне консенсус в управляващото семейство и да работи с парламент, който често е влизал в конфликт с правителството и е възпрепятствал усилията за икономически реформи, казват дипломати и анализатори.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments