Новият президент на Иран Ебраим Раиси заяви във вторник, че ще предприеме стъпки за отмяна на „тираничните“ санкции, наложени от САЩ, след като спечели официалното одобрение на върховния лидер на страната да встъпи в длъжност до края на тази седмица, информира “Агенция Ройтерс”.
Раиси, на когото лично са наложени санкции на САЩ заради обвинения в нарушения на правата на човека в миналото му като съдия, обеща да подобри условията на живот на иранците, които се влошават от 2018 г., когато Вашингтон отново наложи санкции срещу Иран, след като се отказа от ядрена сделка. В телевизионна реч, Раиси, който беше избран през юни, за да замени прагматика Хасан Рохани при гласуване, в което на други високопоставени кандидати беше забранено да се кандидатират, заяви:
“Ще се стремим да премахнем тираничните санкции, наложени от Америка.”
Раиси, който е протеже на Хаменей, допълни:
“Но ние няма да обвържем … икономиката с волята на чужденците.”
Иран и 6 други държави водят преговори от април за възраждане на ядрения пакт, съгласно който Иран се съгласи да ограничи ядрената си програма, за да затрудни получаването на делящ се материал за оръжие в замяна на освобождаване от санкциите. Иран казва, че никога не е търсила ядрени оръжия и никога няма да го направи.
Ирански и западни представители заявиха, че остават значителни пропуски за възстановяването на пакта. Шестият кръг от непреки преговори между Техеран и Вашингтон във Виена беше прекъснат на 20 юни и страните все още не са обявили кога ще го възобновят.
Раиси, който ще положи клетва в четвъртък и след това ще има една седмица, за да представи кабинета си пред парламента за вот на доверие, се очаква да приеме подход “твърда линия” по време на преговорите във Виена.
Върховният лидер аятолах Али Хаменей има последната дума по всички държавни въпроси, но смяната на президента ще премахне умереното влияние върху политиката, упражнявано от Рохани от 2013 г. Рохани, архитектът на ядрената сделка от 2015 г., косвено критикува висшите ръководители на Иран, че не позволяват на правителството му да възстанови пакта по време на мандата му.
В речта си Хаменей призова новия президент “да се даде възможност на хората с по-ниски доходи” чрез стимулиране на икономиката. В своя указ за одобрение, който беше прочетен от неговия началник на щаба по време на церемонията, Хаменей подчертава:
„Аз възлагам на мъдрия, неуморим, опитен и популярен … Раиси като президент на Иран.”
Назначен от Хаменей за ръководител на съдебната система през 2019 г., Раиси е поставен под санкции на САЩ няколко месеца по-късно за ролята, която той твърди, че е играл в екзекуциите на хиляди политически затворници през 1988 г. Иран никога не е признавал убийствата.
След избирането си 60-годишният Раиси за първи път публично коментира обвиненията като заяви, че санкциите на САЩ са му наложени за това, че си върши работата като съдия. Дисидентите се опасяват, че неговото председателство може да предизвика повече репресии у дома.