Европейските акции паднаха с 3% в понеделник, доларът се засили, а непостоянството нарасна в различните класове активи, тъй като бързо разпространяващият се нов коронавирусен щам във Великобритания с бясна скорост заплаши оптимизма на пазарите на фона на подобряването на икономическия растеж, подхранван от ваксината, пише “Агенция Ройтерс”. Уолстрийт беше наклонен да се отвори рязко по-надолу.
Щамът, за който се твърди, че е до 70% по-заразен от оригинала, постави около 16 милиона британци под по-строги блокировки и подтикна няколко държави да затворят границите си с Обединеното кралство, като на практика засенчиха положителните новини на САЩ за така необходимия законопроект за стимулиране.
Спирането на международните пътувания и потокът от товари във и извън Великобритания заплашват от хаос за британските домакинства и бизнеса. Съвпадайки с липсата на търговска сделка след Брекзит преди крайния срок от 31 декември, това изпрати лирата с 2,5% по-ниско под 1,32 долара, поставяйки я на път за най-големия си ежедневен спад от март.
Загубите от над 3% върху акциите на Обединеното кралство се водят от по-големи падания в британските банки Lloyds и Barclays, които и двете са намалели с повече от 6% на един етап. Европейските акции паднаха с около 3%, а пътническите и развлекателните книжа загубиха с около 5%. Жил Моек, главен икономист в AXA Investment Managers, сподели пред клиенти:
“Основната ни грижа за следващите няколко месеца в Европа ще бъде, че вариантът на COVID-19 на Обединеното кралство вече е извън контрол на континента, което би увеличило натиска върху здравните системи, принуждавайки да се прибегне до още по-строги блокировки при нарастващи икономически разходи.”
Пазарните загуби предизвикаха повсеместно повишаване на непостоянството, мярка за колебания на цените на даден клас активи, като “измервателят на страха” на Wall Street се повиши с почти 40% през деня, най-високият от началото на ноември.
Изменчивостта на валутата също скочи, като през нощта стерлинговата волатилност се приближи до деветмесечни върхове. Фючърсите за S&P 500 паднаха с 2,5%, докато фючърсите на Nasdaq спаднаха с почти 1%, след като се отвориха по-стабилни, когато лидерът на мнозинството в Сената на САЩ Мич Макконъл потвърди, че лидерите на конгреса са се споразумели за около 900 милиарда щатски долара помощни средства за COVID-19.
Докато активите на безопасно убежище като германските и американските държавни облигации се обединиха, златото, което обикновено нараства по време на сътресения, обърна предишните печалби, за да спадне с 0,6% до 1868 долара.
Неговата слабост в деня на голямата разпродажба на акции ще възроди спомените за срива на пазара през март, когато инвеститорите масово продаваха активи в бързане за долара.
Времето на долара
Позиционирането на доларите на спекулантите остава като цяло мече, което означава, че мнозина може да побързат да покрият тези къси сделки. Доларовият индекс се повиши до 90,8, с повече от половин процент и надмина нивото от 89,723 от миналата седмица, което бе най-ниското от април 2018 г.
Еврото поевтиня с 1% до 1.216 долара, докато йената загуби половин процент при 103.8 за долар. Доходността на американските и германските облигации спадна, като 10-годишните доходности на САЩ намаляха с шест базисни пункта. Британските двугодишни разходи за заеми достигнаха рекордно ниско ниво.
Двегодишната / 10-годишната крива на доходността на Министерството на финансите на САЩ – друга мярка на очакванията за растеж, изгладени с едно докосване. В петък тя се бе покачила до най-стръмното си ниво от почти три години на фона на оптимизма относно сметката за стимули.
Суматохата може да доведе и до възходящи залози на суровини като нефт и мед, които се очаква да се възползват от растеж през следващата година. Фючърсите на суров петрол Brent спаднаха с повече от 3%, докато медта, основен барометър за икономически растеж, падна от отметката от 8000 долара за тон, която наскоро бе мащабирана за първи път от 2013 г. насам. Стивън Бренок от петролния брокер PVM, каза:
“Посланието е ясно: цените на петрола все още са много ниско и ще продължат да бъдат в ръцете на пандемията.”