Новите промени в трудовата наредба: Повече отпуск за родителите и социалните работници

0
1346
Майка с дете
Майка с дете. Снимка: Искра.бг

Правителството прие значителни промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, които ще внесат повече гъвкавост и подкрепа за родителите и работещите в социалните услуги. С тези изменения се регламентира редът за прехвърляне на отпуск поради бременност и раждане след навършване на 6-месечна възраст на детето на един от родителите на майката или на бащата.

Съгласно новите разпоредби, майките могат да прехвърлят част от своя отпуск за бременност и раждане на баби и дядовци на детето, при условие че те са наети по трудово или служебно правоотношение. Това нововъведение синхронизира Наредбата с Кодекса на труда, който вече предвижда тази възможност.

Измененията също така уреждат реда за прехвърляне на отпуск при осиновяване на дете. След изтичане на 6 месеца от деня на предаването на детето за осиновяване, отпускът може да бъде прехвърлен на един от родителите на осиновителката или осиновителя.

За да се възползват от тази възможност, бабите и дядовците трябва да подадат писмено заявление-декларация по образец до предприятието, в което работят. Към заявлението се прилага копие от удостоверението за раждане на бебето. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако работещият няма право да ползва такъв отпуск, работодателят трябва незабавно да го уведоми, като мотивира отказа си.

Друг важен аспект на промените е регламентацията на правото на удължен платен годишен отпуск за работещите в социалните услуги. Педагозите, специалните педагози и социалните педагози, които предоставят социални услуги за деца и интегрирани здравно-социални услуги за деца, ще имат право на 36 работни дни платен годишен отпуск. Управляващите дейността по предоставяне на социални услуги ще имат право на 30 работни дни платен годишен отпуск. Основните специалисти, осъществяващи дейности по ръководство и предоставяне на социални услуги, както и служителите, пряко ангажирани с обслужването на потребителите на социалните услуги, ще могат да ползват 26 работни дни платен годишен отпуск.

Тези промени целят да осигурят по-голяма гъвкавост и подкрепа за работещите родители и за тези, които се грижат за деца чрез осиновяване. Нововъведенията предоставят възможност за по-добър баланс между професионалния и личния живот, като същевременно признават важната роля на работещите в социалните услуги, като им предоставят допълнителен платен отпуск.

Измененията в Наредбата са стъпка към по-справедливи и съвременни условия на труд, които отговарят на нуждите на съвременното общество.

НАП разпореди проверки на фирмите на Ивелин Михайлов от партия „Величие“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments