Новите занаяти: Виолета Йотова в света на микропигментацията

Тя е красива, интелигентна и има златни ръце

2
151
Виолета Йотова и микропигментацията. Снимка: Личен архив
Виолета Йотова. Снимка: Личен архив

Тя е красива, интелигентна и има златни ръце. Още откакто се помни е заобиколена от бои, четки и картини. Всички в семейството ѝ рисуват, а когато идва време да се ориентира какво ще учи, дядо ѝ и леля ѝ отишли при нея с огромен топ картони и я попитали: „Какво ще правиш на тях – ще рисуваш или ще решаваш задачи?“.

Нашата гостенка избрала първото и днес години след своя избор продължава да твори. Но вече не върху платна, а върху хора. Тя прави перманентен грим и микропигментация на глава.

И ако първата процедура вече е достатъчно популярна, то втората тепърва навлиза в България като част от съвременните занаяти, които не са съществували в миналото, но все по-уверено си проправят път в настоящето. 

В света на красотата ще ни потопи Виолета Йотова, която казва за себе си: 

„Винаги съм обичала красивото, изкуството и това как гримът има силата да извади най-доброто или да промени човек до неузнаваемост. Микропигментацията е начин да приложа знанията си от рисуването в нещо търсено, което кара мъже и жени да се усмихнат, когато се поглеждат в огледалото.“

Виолета Йотова. Снимка: Личен архив
Виолета Йотова. Снимка: Личен архив

Микропигментацията на скалп е известна още като трихопигментация, но тепърва навлиза в България като метод. Какви са целите на процедурата?

„Микропигментацията на скалп е нов метод, който имитира космени фоликули. Може да се извършва както при мъже, така и при жени. Най-често цели да прикрие рехав скалп, оплешивяване и белези. Прави го като допълва линията на косата. 

Работи се на принципа на татуирането, но много по-фино и повърхностно. Идеята е крайният резултат да е имитация на поникнало косъмче.“

Какви са етапите на процедурата?

„Първо се определя зоната, в която ще се работи. В случаите, в които липсва коса, определяме най-подходящата линия за процедурата. Тя може да се променя според предпочитанията на човека, който е седнал на стола.

Същинският процес на работа представлява рисуване на микропиксели. Те стигат до дълбочина дерма и запазват естественият цвят на косата за разлика от татуирането, където се стига до по-дълбоките слоеве и цветовете се променят.

Добре е да се знае, че това не е еднократна процедура. Правят се до четири сесии през петнадесет дни. Времетраенето на всяка сесия е индивидуално и се определя от площта на зоната в която се работи.“ 

Микропигментация на скалп. Снимка: Личен архив
Микропигментация на скалп. Снимка: Личен архив

Звучи болезнено. Така ли е?

„Не. За разлика от познатото имплантиране на коса, интервенцията не е болезнена. Хората, които идват при мен и преди това са си правили присаждане описват, че там болката е много силна. В сравнения е с нея наричат усещането при микропигментация на глава дори приятно.“

Това е скъпа процедура. Каква е продължителността на постигнатия ефект?

„Резултатите траят между пет и шест години, зависят от различни фактори, от начина на живот на човек.“ 

Можем ли да запазим в тайна, че сме си правили подобна процедура, ако не желаем да се знае или се забелязва?

„Ако един човек не сподели, няма как да се разбере, че се е подлагал на процедура. Напълно неоткриваемо е, когато е работено прецизно, с подходящите игли, пигменти, машина и разбира се е избран професионалист. Идеята на микропигментацията на глава е да се слива с естествените косъмчета и да имитира късо подстригана коса.

Наблюденията ми са, че жените са по-склонни да споделят. Доста от мъжете обаче не искат да се знае, че си правят подобни процедури. Но не само ние жените искаме да изглеждаме добре. За съжаление има доста млади мъже, които губят косите си и това ги състарява. Причините да идват хората при нас са чисто естетически и не зависят от пола, а дали ще споделят или не остава личен избор.“

Микропигментация на скалп. Снимка: Личен архив
Микропигментация на скалп. Снимка: Личен архив

Много млади хора искат да имат твоята професия, на и доста хора на средна възраст се преориентират в работата си. Кои са основните стъпки, за да стане един човек професионалист в тази област?

„Да, наистина е така! Според мен причината е в многобройните академии и слоганите тип: „Искате ли да печелите с малко работа много пари?“ Това е и причината да има все повече колеги в сферата. Масово хората търсят бързи и лесни пари, но при нас пътят е друг. И инвестицията, и ученето са един сериозен ресурс.

За мен на първо място трябва на човек да му идва отвътре и бъде естет. В никакъв случай да не разчита, че ще се научи с един курс, защото ще остане разочарован и ненаучен. Трябва да е наясно, че стъпките, за да стане професионалист са свързани с готовност да се плати една висока цена, последващи обучения, с които да подобрява нивото. Много време за практика, четене и рисуване.“

Микропигментация на скалп. Снимка: Личен архив
Микропигментация на скалп. Снимка: Личен архив

Все още живее мисленето, че изобразителното изкуство в училищата е „лек“ предмет. Какво ти даде на теб рисуването?

„Изобразителното изкуство като предмет наистина е време мозъкът да си почине.
Академичното рисуване е малко по-различно. Изисква много отдаденост и труд. И пак не е гаранция, че ще се получи съвършен проект. Дядо ми ми казваше:

„Много е хубаво, като я нарисуваш още сто пъти и ще стане!”

На мен изкуството ми даде хоризонт. Даде ми и сръчност и ми помогна да се справя с въображението, което преливаше от мен. До днес това е един от начините да се отпусна и да се свържа със себе си – точно като медитация.

Най-много ми дадоха великите хора на изкуството, с които съм общувала. Знанията им, начинът им на мислене, богатата им духовна култура. Това е моето богатство, което никой не може да ми вземе.“

Повечето съвременни занаяти са в сферата на разкрасителните процедури. До какво води това – до повече самочувствие или до повече суета?

„Смея да твърдя, че живеем в лесни времена, където всичко е достъпно и материално ориентирано. Самочувствието е как човек се усеща, ако има нужда да е красив, за да се чувства добре, това за мен не е суета.

Факт е, че в днешно време хората сме все по-ориентирани към външната красота и често жените и мъжете, които се грижат много за външния си вид, са набедени за суетни, празни или склонни към парадиране, без други качества.

Ако някога суетата се е смятала за морален недъг, сега не е така. За мен грижата за външният вид и здравето са много важни.“

Перманентен грим. Снимка: Личен архив
Перманентен грим. Снимка: Личен архив

Красотата е…

„Красотата за мен е съвкупност от много неща. Но може би първото и най-важното –  здравословен и поддържан вид. А вече всеки усеща за себе си кое го кара да се чувства красив и удовлетворен, когато се погледне в огледалото.“

Броени часове преди новата учебна година: Организира се шествието „Стоп на пътните убийства!“

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Новите занаяти: Виолета Йотова в света на микропигмент… […]

trackback

[…] Новите занаяти: Виолета Йотова в света на микропигмент… […]