Новият механизъм за определяне на минималната заплата предизвика несъгласие сред синдикатите

0
149
Пари
Снимка: Pixabay

Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България /КНСБ/ Пламен Димитров изрази решително неодобрение към предложените от Министерството на труда и социалната политика /МТСП/ промени в механизма за определяне на минималната работна заплата. Предложеният подход, който включва неувеличаване на минималната заплата при предвиден спад на икономически показатели като брутния вътрешен продукт /БВП/ и производителността на труда, беше окачествен като „неадекватен“ от страна на синдикалния лидер.

На фона на предстоящото официално обсъждане на различните варианти за механизма Димитров подчерта пред „БНР“, че КНСБ иска да види повече яснота и обосновка зад предложенията. Той изрази притеснения относно експертните „недомислици“, които биха могли да доведат до замразяване на минималната заплата в периоди на икономически спад, без да се взема под внимание нарастващата инфлация.

Синдикатите са категорични, че минималната заплата трябва да отразява не само текущото икономическо положение, но и да гарантира достоен живот за работещите. Въведените критерии, според тях, могат да доведат до замразяване на заплатите дори в условия на висока инфлация, което би ударило най-уязвимите слоеве на обществото.

Разногласията около новия механизъм подчертават напрегнатите отношения между правителството и синдикатите в контекста на социалната политика и защита на трудовите права в страната. Срещата на работната група утре се очаква с голям интерес, като от нея зависи дали предложенията ще бъдат приети, адаптирани или отхвърлени в полза на по-справедлив и ефективен механизъм за определяне на минималната заплата в България.

Синдикатите обещават да продължат да настояват за прозрачност и справедливост в процеса на вземане на решения, подчертавайки значението на социалния диалог и защитата на интересите на работещите във времена на икономическа несигурност.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments