Новият вариант на COVID-19 е наречен „Флирт“, който предизвика значително увеличение на хоспитализациите в Гърция. Само за една седмица близо 500 души бяха приети в болница, което доведе до сериозни притеснения сред здравните власти в страната.
Според информация от гръцките здравни власти, само за седмица са регистрирани 473 нови случая на заразяване с коронавируса. Двама души са били хоспитализирани, а 22 са починали вследствие на заразата.
„Щамът „Флирт“ е вариант на „Омикрон“ и няма голяма разлика между тях. Всъщност „Омикрон“ се размножи в няколко подварианта“, поясни проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/, пред „bTV“. Тя допълни, че подвариантът „Флирт“ е получил името си заради две съществени мутации на аминокиселините в подварианта В А286.
„Тези подварианти образуваха нови подварианти и в подварианта В А286 се появиха две съществени мутации на аминокиселините, които дадоха названието „Флирт“. Всъщност името на този подвариант произлиза от буквите на аминокиселините, които бяха подменени в този щам“, обясни проф. Христова.
Според нея става въпрос за група вирусни щамове, които непрекъснато се променят и образуват нови подварианти.
„Тези мутации помагат на вируса да преодолее човешките антитела – това им дава предимство и съпротивителната сила на имунитета не успява да ги атакува“, добави тя. Проф. Христова също така отбеляза, че Гърция в момента се радва на голяма туристическа вълна, което може да увеличи броя на заразените.
„Гърция се радва на една огромна туристическа вълна, което практически означава, че може много хора там да боледуват, но като процент заболеваемостта всъщност не е съществена“, каза тя. Въпреки че „Флирт“ не води до тежко протичане на заболяването проф. Христова подчерта, че не бива да се подценява.
„Това е системно заболяване, което протича с температура, втрисане, главоболие и болки в гърлото, като често се появява и диария. Все още при някои пациенти се наблюдава и загубата на обоняние“, посочи тя. Медикът припомни, че заболяването е по-рисково при възрастните хора с хронични заболявания.
„Опасността е от тромбози. Вирусът уврежда вътрешната обвивка на кръвоносните съдове, а когато тя е увредена, лесно се образуват тромби“, предупреди проф. Христова. Добрата новина, според нея, е че в България има много малко заболели.
„Добрата новина е, че у нас има много малко заболели, а лошата – има скрита заболеваемост, защото хората масово не се тестват“, завърши проф. Христова.
НЗОК и фармацевтите: Как да осигурим по-добър достъп до лекарства за пациентите
[…] Новият вариант на COVID-19 „Флирт“ зарази стотици за седм… […]
[…] Новият вариант на COVID-19 „Флирт“ зарази стотици за седм… […]
[…] Новият вариант на COVID-19 „Флирт“ зарази стотици за седм… […]
[…] Новият вариант на COVID-19 „Флирт“ зарази стотици за седм… […]
[…] Новият вариант на COVID-19 „Флирт“ зарази стотици за седм… […]