Към своята биография, кандидатите за работа вече трябва да включат и прикрепен отрицателен PCR или тест за наличие на изградени антитела. Условията на пандемия променят сериозно пазара на труда и някои работодатели увеличават своите изисквания, съобразно ситуацията с COVID-19.
Аналогичен случай е бил наблюдаван във винопроизводството. Става въпрос за собственик, търсил служители, които да извършват дейности по опаковане и бутилиране. За да бъде разгледана кандидатурата на бъдещия работник, той трябвало да предостави тест за антитела, доказващ, че е преболедувал коронавируса, съобщават в свое проучване „Монитор“.
Обявата за складовата позиция гласяла, че работата не е тежка и позволявала дори да се слушат аудиокниги по време трудовия процес. Единственото изискване било човекът да се е срещал вече със заболяването и да го е минал успешно. „Странно условие, но сега, както винаги, хората са по-важни от бизнеса и пазим екипа и клиентите си„, пише работодателя.
Във опаковъчна фирма за подаръци е била изтъкната подобна претенция от шефовете, които не искали новият служител да предаде заразата на някого. Неслучайно, ако даден работник е прекъснал работа за период от 6 месеца, от фирмата отново му изисквали медицинско свидетелство, че лицето е клинично здраво.
Добрин Иванов, който е изпълнителен директор на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), се надява „подобни изисквания при наемане на работа да се регламентират по някакъв начин“. В същия момент обаче оставало невъзможно контролният орган от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ да вземе отношение, защото нямало как да се извърши проверка, когато действително все още не са налични трудови взаимоотношения между работодател и служител. Поради липсваща синдикална принадлежност и трудов договор, синдикатите също не биха могли се намесят и да помогнат. Едиствено от Комисията по защита от дискриминация можело да се очаква да вземат адекватни мерки.
„Ако се приеме, че това условие е дискриминиращо по някой признак, тогава комисията би могла да потърси отговорност и да наложи санкции за работодателя, който, изисквайки негативен за COVID резултат от търсещия работа, на практика е нарушил правата му.“
Председателят на асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов от своя страна не смятал, че в новото изискване има нещо изненадващо. Според него изгледите са, че тази практика ще стане по-масова, а българските работодатели не били единствените, поставящи подобни условия. В Испания вече действали по същата схема.