Ново изследване за имунитета срещу COVID-19: 8% от излекуваните не развиват антитела

0
341
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Ново изследване, проведено от китайски учени върху 130 пациенти, възстановени от COVID-19 повдига въпроса до каква степен хората развиват имунитет срещу вируса. Резултатите, които все още не са обсъдени с други специалисти, сочат, че пациентите произвеждат различни нива на антитела. Наличието на коронавирусни антитела в кръвта ви означава, че вероятно сте изградили имунитет. Оказва се обаче, че приблизително 8% от изследваните пациенти изобщо не развиват антитела срещу инфекцията.

„За да се установи как ще повлияе това на колективния имунитет, ще бъдат нужни  повече данни от други части на света“, обясни пред вестник The South China Morning Post Хуанг Джингхе, ръководител на изследователския екип, изготвил доклада.

Интересното е, че нивата на произведени антитела изглежда са в съответствие с възрастта на заразените: излекуваните пациенти на средна възраст и старите хора имат по-високи нива на антитела. Девет от 10 от пациентите, които не са развили откриваеми антитела срещу коронавируса, са на възраст 40 години или по-млади.

По-доброто разбиране на факта как работят антителата срещу вируса, ще има голямо значение както за развиването на ваксината, така и за потенциала за изграждане на колективен имунитет.

Отчитане на нивата антитела при възстановени пациенти

Изследването, проведено от изследователи от университета „Фудан“ в Шанхай, разглежда кръвни проби от 175 пациенти с коронавирус, които са се възстановили в болници в Шанхай и са проявявали леки симптоми на инфекцията. Пациентите с тежки симптоми не са участвали в изследването, тъй като на много от тях е било извършено кръвопреливане по време на лечението им.

Участниците са били на различна възраст – от 16 до 68 години, като специалистите са ги групирали в три категории: възрастни (60-85), средна възраст (40-59) и млади (15-39). Те открили, че пациентите развиват антитела около 10 до 15 дни след началото на болестта, като след това състоянието им се стабилизира.

Научният екип е измерил нивата на неутрализиращите антитела (NAbs) в кръвта на всеки пациент и е открил, че възстановените от инфекцията възрастни пациенти развиват значително по-високи нива на антитела, в сравнение с по-младите пациенти. Въпреки това не е имало разлика в периода на възстановяване, свързана с продължителността на болничния престой.

Вирусът е по-фатален за възрастните хора. В САЩ  при пациентите на възраст 65 и повече години се наблюдават най-високите проценти смъртност и сериозни усложнения, гласят данни, предоставени от Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

Не всеки развива антитела

При 10-те пациенти в проучването, които не са развили откриваеми антитела срещу вируса, други имунни реакции, включително Т-клетките или цитокините, могат да допринесат за възстановяването им, твърдят специалистите.

Т- клетките са вид бели кръвни клетки, които подпомагат имунния отговор на организма, а цитокините са вид молекули, която клетките отделят за борба с инфекциите. Въпреки това, когато се отделят твърде много цитокини, те причиняват възпаление, за което има данни, че е допринесло за фаталния изход при някои пациенти с COVID-19.

Дори за пациенти, които развиват коронавирусни антитела, учените все още не са сигурни колко траен ще бъде имунитетът им, тъй като вирусът не е бил достатъчно дълго на планетата и дългосрочните му ефекти все още не са известни.

Общо взето, след като тялото ви има изградени антитела за борба с определена болест, не можете да я прихването отново, въпреки че някои видове антитела отслабват с течение на времето. Освен това, при вируси, които мутират – като обикновената настинка или сезонния грип, антителата, които хората изграждат срещу един щам, не са ефективни срещу друг.

Възможност за повторно заразяване и последици от ваксините

Тъй като САЩ планират да въведат тестове за антитела, които биха могли да покажат дали хората вече са „прекарали“ вируса и са развили имунитет, резултатите от проучването в Шанхай могат да се окажат тревожни.

Въпреки това д-р Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергология и инфекциозни болести, успокои, че е малко вероятно хората да прихванат коронавируса повече от веднъж, не и в рамките на кратък период от време.

„Вярвам, че ако се заразим през февруари или март и се възстановим успешно, следващия септември или октомври ще бъдем защитени“, обясни Фаучи в сряда по време на интервю в реално време с Хауърд Бахнър, редактор на списание American Medical Association.

Над 375 000 души по света са се възстановили от коронавируса, а вероятно дори повече, като се има предвид, че много в много от случаите инфекцията протича леко или асимптоматично.

Като се има предвид, че една трета от света е под ограничителен режим, тези, които са се възстановили, могат да излязат и да се върнат на работа първи.

„Хората, които ще се върнат към рисковите за заразяване професии пораждат по-малко притеснение, че ще разпространят вируса, от тези които са с отрицателни антитела и е твърде вероятно до момента да не са били изложени на заразяване“, каза още специалистът.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments