От 1 януари 2025 г. в България пластмасовите кутии за насипна храна ще струват минимум 30 стотинки, а чашите за напитки – минимум 15 стотинки. Тези мерки са част от Наредбата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, приета в съответствие с Директива /ЕС/ 2019/904. Целта на директивата е да ограничи замърсяването от пластмасови отпадъци, които съставляват над 70% от морските отпадъци в ЕС.
Въпреки влизането в сила на директивата, потребителите в България продължават да са зависими от пластмасови кутии за еднократна употреба. В много търговски обекти липсват достъпни алтернативи, а клиентите срещат затруднения, ако искат да използват собствени съдове за многократна употреба. В други европейски държави като Италия, Германия и Испания са въведени практики като „зони без опаковки“, депозитни системи и стимули за търговците, но в България подобни инициативи все още липсват.
Според проучване на платформата „Ние, потребителите“ в търговските обекти често липсва информация за допълнителните такси за пластмасови опаковки, а клиентите научават за тях чак на касата. В други случаи потребителите се таксуват за пластмасови опаковки, дори когато продуктът не е поставен в такава. Тези практики нарушават Закона за защита на потребителите и подкопават доверието в мерките за намаляване на пластмасовите отпадъци.
Въпреки изискванията на директивата за предоставяне на алтернативи, Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ забранява използването на клиентски съдове за многократна употреба поради рискове за хигиената и безопасността на храните. Тази забрана създава противоречие с европейските практики, където използването на собствени съдове е разрешено при определени условия.
Таксите за пластмасовите кутии ще се увеличават с по 5 стотинки на година, като до 2027 г. те ще струват минимум 40 стотинки за брой. Това допълнително ще натовари бюджета на потребителите, особено на тези, които често купуват храна в насипно състояние.
Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ обяви планове за промени в законодателството, които ще въведат санкции за търговци, неспазващи изискванията за предоставяне на алтернативи на пластмасовите продукти. Същевременно, потребителските организации настояват за провеждане на информационни кампании и диалог с бизнеса, за да се осигурят устойчиви решения. Докато тези мерки не бъдат реализирани, усилията за намаляване на пластмасовите отпадъци в България ще останат неефективни.
Официално България е в Шенген! Какво означава това за пътуванията?