Новозаразените у нас – по-малко от Израел, където започна ваксинация и с четвърта доза

0
479
Ваксина
Ваксина. Снимка: Pixabay

Към момента има 284 962 236 регистрирани COVID случая в света. Починалите са 5 439 612, а възстановилите се след заболяването са 252 687 129. Това показват официалните данни на Worldometers.info.

Една от държавите, сочени за пример за справяне с COVID кризата, е Израел. Страната беше и една от първите, в които беше въведена ваксинацията срещу вируса, като напълно имунизирани са 64,1% от населението. Преди броени дни експертна група към израелското правителство е препоръчала властите да започнат да поставят четвърта доза ваксина на определени групи от населението, за да го защитят от бързоразпространяващия се вариант „Омикрон“. В резултат на това израелският премиер Нафтали Бенет приветства решението и каза, че вече е дал указания на здравните власти в тази посока.

Въпреки строгите мерки, които са въведени в страната и високото ваксинационно покритие, „Омикрон“ не пощади азиатската държава и през изминалите 2 седмици се регистрира сериозен ръст на новозаболелите – от 878 случая за ден на 18 декември до 2995 случая за 28 декември.

Информация за новозаразените в Израел
Снимка: Our World in Data, официални данни, на които Google се позовава

Същевременно в България напълно ваксинираните са 1,91 милиона души, което се равнява на 27,6%. На 18 декември заболелите у нас са били 904, а на 28 декември – 1222 – значително по-малко от първенеца Израел.

Информация за новозаразените в България
Снимка: Our World in Data, официални данни, на които Google се позовава

Данните сочат още, че към 28 декември на 1 милион население заразените в Израел са 147 009, докато в България – 107 306. Тоест страната, сочена като COVID гето и където премиерът дава по 75 лева на пенсионерите, за да се ваксинират, има по-малко заразени спрямо тази, сочена в световен мащаб като една от най-добре справящите се.

Сравнителни данни
Снимка: Скрийншот от Worldometers.info

На фона на „Омикрон“, за когото редица учени коментираха, че е по-заразен, но по-лек спрямо първите варианти и рядко се стига до хоспитализация, редица държави в Европа въведоха или обмислят да въведат по-строги мерки. Това от своя страна доведе до бунтове, протести и сблъсъци с полицията. Примери има от Германия, Франция и Австрия.

Същевременно компаниите, които създадоха COVID ваксините, приемани от някои като панацея, отчетоха сериозен ръст на печалбите си. През ноември американската фармацевтична компания „Pfizer Inc.“ разкри, че приходите й са скочили със 134% на годишна база до 24,1 милиарда долара през третото тримесечие на фискалната 2021 година. Приходите от ваксините на компанията възлизат на 14,6 милиарда долара през третото тримесечие, нараствайки с цели 749% в сравнение със съответния период от предходната година, когато обаче все още не беше наличната ваксина срещу Covid-19, разработена съвместно с немската BioNTech. Нетната доходност на една акция на „Pfizer“ възлезе на 1,42 долара, нараствайки с 446% спрямо третото тримесечие през 2020 г., докато нетната печалба на компанията нарасна с 455% на годишна база, за да достигне 8,1 милиарда долара.

Нетната доходност на една акция на „Pfizer“ възлезе на 1,42 долара, нараствайки с 446% спрямо третото тримесечие през 2020 г., докато нетната печалба на компанията нарасна с 455% на годишна база, за да достигне 8,1 милиарда долара. Отчита се, че ваксината на Pfizer бързо се е превърнала в един от най-продаваните продукти в приблизително 172-годишната история на компанията.

„Moderna“ от своя страна отчете общ приход от 5 милиарда долара през третото тримесечие на фискалната 2021 година, което е ръст от 157 милиона долара спрямо предходното тримесечие. Годишните продажби на корпорацията до момента за 2021 г. се равняват на 11,3 милиарда долара, като за цялата година се очаква да достигнат до 18 милиарда долара само от иРНК ваксината COVID-19.

„Johnson and Johnson“ също отчетоха печалби за второто тримесечие и казаха, че продажбите на ваксината срещу COVID-19 могат да достигнат общо 2,5 милиарда долара до края на годината.

Нито един от производителите на COVID ваксини обаче не гарантира, че след завършен пълен курс, пациентът няма да се зарази с вируса. Точно обратното – твърди се, че не предпазва от болестта, а от евентуално по-тежкото й протичане. В голям процент от случаите се констатират странични ефекти и след поставяне на дозата има регистрирани дори смъртни случаи. Това стана причина и за кратко да бъде забранена иглата на „AstraZeneka“. Тази на „Moderna“ пък не се препоръчва за лица под 30 години.

На този фон в редица държави се въведе ваксинация и за най-малките деца, от скоро и в България. Приемането на изискването на „Зелен сертификат“ и тестването на ученици, за да могат да учат присъствено в училище, доведе до протести и в редица градове у нас.

Демонстрации срещу въвеждането на „Зеления паспорт“ имаше в Гърция, Италия, Германия, Австрия и още много други страни. Това раздели населението – „за“ и „против“ – тестването, ваксините, „Зелените сертификати“, мерките, локдауните. Правителствата трябва да се замислят дали това са най-добрите мерки, които могат да предприемат, защото до момента фактите са милиони смъртни случаи, напрежение в редица държави, сринати икономики на фона на фармацевтични компании и определени хора, които направиха милиарди и придобиха още по-голяма власт за сметка на обществата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments