НС: Изучаването на български език извън България е държавен приоритет

0
35
Антоанета Цонева
Антоанета Цонева. Снимка: Народно събрание

Изучаването на български език извън територията на България е сериозен държавен приоритет. Това каза председателят на парламентарната комисия по политиките за българите извън страната Антоанета Цонева в обръщението си към учители и ученици от гимназията „Св. св. Кирил и Методий“ в Цариброд. Тя е част от българската делегация за отбелязването на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

В обръщението си към гостите и учениците Цонева отбеляза, че 24 май е най-светлият празник, който едновременно възвисява и обединява българите.

„Възвисява ни, защото писмеността и образованието ни правят духовни личности, и ни обединява, защото тази писменост и култура прекрачва идеологическите различия и държавните граници, посочи тя. Делото на светите братя Кирил и Методий сплотява българския народ от столетия, но то ни обединява и с други славянски народи, в това число и със сръбския“, допълни Антоанета Цонева.

По думите й училището в Цариброд е пример как трудностите при изучаването на български език могат да се преодолеят.

„Убедена съм, че може да се направи много повече, ако българската държава и институциите в Сърбия обединят и фокусират своите усилия, когато говорим за превеждането и използването на учебници и учебни помагала на български език, посочи председателят на парламентарната комисия. Могат да се положат допълнителни усилия за това нормативната уредба за 30 процента от учебното съдържание по предмети за родна история, география, литература и култура да е българско. Нашата парламентарна комисия за българите в чужбина следи много отблизо тези теми, търсим периодично информация и подтикваме процесите да се динамизират и да има по-добри условия за обучението на български език, навсякъде където се изучава той“, каза председателят на Комисия по политиките за българите извън страната. Тя добави:

„Българите от Цариброд знаете колко е важно изучаването на български език и култура за съхраняването на българската идентичност. Затова тенденцията броят на българските паралелки и учениците в тях да се увеличават трябва да се задълбочи. От 30 години в България действа правителствено споразумение, което подпомага българи в историческите ни общности, извън пределите на България, да могат да се обучават за бакалаври, магистри, доктори. От тази възможност всяка година се ползват стотици граждани от Сърбия – през учебната 2021 година 200 души са кандидатствали, а 190 са били приети.“

Антоанета Цонева бе гост на празничната програма на учениците от гимназията „Св. св. Кирил и Методий“ в Цариброд и заедно със Зоран Джуров, председател на Общинския съвет в Цариброд, и кметът на града Владица Димитров поднесе цветя и венци пред паметника на Св. Св. Кирил Методий в двора на училището.

Преди празничната церемония Антоанета Цонева се срещна с кмета на града Владица Димитров и с председателя на Общинския съвет в Цариброд Зоран Джуров в кметството на града. Бяха поставени проблемите, свързани с изучаването на български език в средното и основното образование, както и проблеми, свързани с финансирането на българските медии в чужбина. Антоанета Цонева посочи, че се подготвя изложба на българските издания в чужбина, която да запознае народните представители с издаваните в чужбина медии.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments