НС прие на първо четене промени в Закона за защита на конкуренцията

0
46
Народно събрание
Народно събрание. Снимка: Архив

Народното събрание /НС/ прие на първо четене промени в Закона за защита на конкуренцията, съобщиха от парламента. Измененията са внесени от Стою Стоев и група народни представители. „За“ гласуваха 141 депутати, „против“ бяха 67, 1 гласува „въздържал се“.

С направените предложения се цели възстановяване на продължителността на мандата на членовете на Комисията за защита на конкуренцията на 5 години, какъвто е в периода 2010-2021 година. Със законопроекта се въвеждат допълнителни гаранции за независимост и професионализъм по отношение на членовете на КЗК. Вносителите, отчитайки значимостта на правоприлагането в областта на конкуренцията, предлагат завишаване на изискванията към членовете на КЗК, а именно – да имат придобита образователна степен „магистър“ и седемгодишен стаж по специалността, вместо досегашния петгодишен.

Екатерина Димитрушева от „Продължаваме промяната“ /ПП/ заяви, че промените, които се предлагат са наложителни и ще имат положителен ефект. Тя подчерта, че КЗК е изключително важен орган, който съблюдава дали са добри условията за конкуренция в бизнеса и да реагира, ако тези принципи са нарушени.

„Предвиждаме намаляване на срока на мандата на Комисията от 7 на 5 години. Това е принципна промяна, по-кратък мандат води до висока мотивация, инициативност и експедитивност. Смятаме, че краткия мандат дисциплинира всяка административна единица да работи по-бързо, по-ефективно и в интерес на гражданите“, подчерта Димитрушева. Тя уточни, че в европейското законодателство няма изискване за конкретен срок на мандата на органите, които се грижат за свободната конкуренция в страните членки на ЕС, но има такова за експертност и независимост.

Депутатът от ПП Александър Ракшиев сподели опита си в бизнеса и подчерта, че хората у нас се притесняват да рекламират марките си като български. Според него причината за това е, че репутацията има значение и репутацията на българските регулатори не е добра. Той даде примери със сделката за ЧЕЗ, сделката за „Nova Broadcasting Group“ и припомни, че те бяха блокирани от КЗК без постъпило отрицателно становище.

„Чуждият инвеститор ще си каже, че ако инвестира в България ще има политически риск. Риск да не постигнеш максимален резултат на своята инвестиция заради особеностите на политическата система в държавата, в която инвестираш. Срещу България пише сериозен политически риск. Това означава, че при равни и други условия инвеститорът няма да избере България, няма да създаде нови работни места, няма да развива нашата икономика, а ще отиде някъде другаде“, каза още Ракшиев. По думите му пътят е чрез подобряване репутацията на българските институции.

Настимир Ананиев се обърна към опозицията и заяви, че „Продължаваме промяната“ искат истински конкурентен български бизнес, а не зависим такъв.

„Имаме проблем с конкуренцията и той е свързан с факта, че няма работещ орган, който да покаже, че има работеща конкуренция. И бизнесът да се чувства защитен, когато има картел или когато по-големият мачка по-малкия. Бизнесът иска конкурентна среда, иска независим орган който да я гарантира, за да имаме силен бизнес“, допълни той.

Михал Камбарев от ПП подчерта, че регулаторите би следвало да са на страната на справедливостта и да осигуряват условия за честна и равнопоставена битка.

„КЗК вместо Комисия на защита на конкуренцията се е превърнала в Комисия от защита на конкуренцията. Наблюдаваме един модел на задкулисието. Какво представлява той? Овладели сме едни регулатори, прокуратурата, всички органи в държавата и избираме кой кога да предприема действия и кой кога да бъде пасивен“, допълни той.

Камбарев зададе риторично въпроса:

„Не е ли това моделът, по който в момента работи Прокуратурата, КПКОМПИ. Народът разчита на нас стъпка по стъпка да върнем нормалността и да направим така, че тези държавни структури да не бъдат използвани за протекция.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments