Народното събрание /НС/ ратифицира споразумение за дългосрочен кредит за финансиране на междусистемната газова връзка България-Сърбия. Той е в размер на малко над 49 милиона лева и е сключен между ИНГ Банк Н.В. и „Булгартрансгаз“, предаде „БТА“. Договорът е бил подписан на 25 януари тази година в София.
Проектът за газовата връзка между България-Сърбия на територията на нашата страна се реализира именно от „Булгартрансгаз“. Вчера от Европейската комисия /ЕК/съобщиха, че те също оказват финансова подкрепа.
IBS е проект от общ интерес, съфинансиран от ЕС по енергийната програма на Механизма за свързване на Европа с 27.6 милиона евро, обясниха от Представителството на ЕК у нас. Подкрепата на ЕС ще допринесе за изграждането на общата дължина на междусистемния газопровод на територията на България (62 км) от град Нови Искър до българо-сръбската граница.
Освен газопроводната мрежа ще бъдат изградени и други технологични съоръжения, като например съоръжения за пробег, вентилни агрегати, две автоматични станции за регулиране на газа (в Сливница и Драгоман), както и измервателна станция в Калотина. След изграждането си газопреносната връзка ще има приблизителен капацитет от 1.8 млрд. куб. м. годишно с възможност за обратен поток.
Поради това IBS е проект със стратегическо значение за повишаване на сигурността и диверсификацията на доставките и маршрутите на газ, както и за взаимосвързаност на газопреносните системи на България и Сърбия.
Целта е проектът да бъде завършен и да започне да функционира до декември 2023 г.
Редица други проекти са подпомогнати от МСЕ в България от 2014 г. насам, като са получили общо 218.6 млн. евро финансиране.