
Днес Националният съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/ дискутира законопроект за изменения в Закона за Министерството на вътрешните работи /МВР/, който бе внесен от Божидар Божанов и група депутати от „Продължаваме промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ на 31.01.2025 г. Социалните партньори смятат, че предложенията са повод да се повдигне дебат за нуждата от реформи в сектора. В дневния ред беше включен и законопроект за промени и допълнение на Закона за държавния служител.
В началото на заседанието вицепремиерът и председателстващ НСТС Томислав Дончев припомни, че и двата проекта са били дискутирани по време на Комисията по трудово законодателство, но не е било повдигнато единодушно становище от членовете ѝ.
Божанов обясни, че целта на законопроекта за изменения в ЗМВР е да се постигне ефективност на разходите в системата на вътрешното министерство, защото според него в сравнение с други държави в Европа, разходите били значителни.
„Още при обвързването със средната работна заплата на заплащането в МВР ние изразихме нашите резерви./…/ Разглеждаме и въпроса с пенсионерите на МВР, които по данни на Националния осигурителен институт са близо 6000, което е сериозен процент от състава на МВР. Този проблем трябва да започне да бъде решаван поетапно“, посочи още той, добавяйки, че законопроектът предвижда анализ на длъжностите и на категориите труд.
Заместник-вътрешният министър Любомир Йосифов определи като „неприемливи“ направените предложения. Той припомни, че структурите на министерството вършат дейности и съдействат на други институции и организации. Той изтъкна, че изискванията към работещите в министерството са сериозни, а работният процес е свързан с голямо натоварване, разнообразни задачи и високо ниво на стрес. По думите му високите обществени очаквания също са фактор за допълнително повишаване на изискванията към служителите.
Според Румен Радев от Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ законопроектът, който подкрепят, е повод да се провокира разговор за реформи. Той е на мнение, че въпросният законопроект е добър повод, който да подтикне процеса към дискусия за нужни реформи и мерки какво може да се приоритизира. И изтъкна, че България е страна-членка на Европейския съюз /ЕС/ с най-голям брой служители на вътрешното министерство на глава от населението. Същевременно усещането за сигурност, за превенция по отношение на престъпления, отсъства, добавя той. Повече от 95% от бюджета на МВР се насочва за заплати, осигуровки, социални разходи, едва 5% е за всичко останало, няма как това да е приемливо, подчерта той. Само 40% от служителите реално изпълняват пряко полицейските функции, докато 60% от целия състав на МВР са осигурени за първа категория труд, посочи Радев, добавяйки, че трябва да се прегледат функциите на служителите, които не изпълняват полицейски функции на терен.
От Българската стопанска камара /БСК/ и от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България обявиха, че се въздържат от подкрепа за законопроекта.
Ася Ганева от Конфедерацията на независимите синдикати в България заяви, че синдикатът не подкрепя законопроекта. Илия Кузманов от Синдикалната федерация на служителите в МВР /СФСМВР/ също изрази отрицателно становище: „Законопроектът почива на някакъв анализ, който не ни е известен. Нито един от хората, подписали се под законопроекта, си нямат ни най-малка представа от работата на МВР. /…/ Тиражират се две неверни неща. Първото е, че сме с най-много полицаи на глава от населението. Второто категорично невярно е съотношението между служителите на терен и другите служители.“
„Смесва се по някакъв много неправомерен начин правото на пенсия и правото на труд. Само в МВР ли работят пенсионери?“, попита още Кузманов и подчерта, че сектор „Сигурност“ е консервативен и в него не бива да се провежда „реформа на парче“.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм