Нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното остава и през 2024 година

1
454
Хляб
Хляб. Снимка: Pixabay

Ставката на Данък добавена стойност /ДДС/ за хляба и брашното ще остане нулева и през 2024 година. Това стана ясно днес след извънредното заседание на правителството, на което бяха приети данъчните закони за следващите 12 месеца. Новината бе съобщена от министъра на финансите Асен Васиулев. 

Той обясни още, че за ставката за ДДС за ресторантьори и хотелиери са получени предложения от техните организации за изсветляване на бизнеса. Една от мерките е да се въведат ПОС терминали задължително във всички заведения 2, 3, 4 и 5 звезди и само най-малките да са освободени.

Също така за да се изсветлят трудовите доходи в бранша, се предлага задължително да се плащат по банков път заплатите в заведения с 2, 3, 4 и 5 звезди, като същевременно да има минимални ставки за персонал, които да са по-високи от минималната работна заплата – за най-ниско платените длъжности те да започват от 1000 лв.

„Ако всичко това бъде прието, тогава ставката от 9% ДДС може да остане като временна мярка, тъй като хазната ще събере повече средства по този начин, отколкото през увеличение на ДДС. Ако не бъде прието, поддържаме 20% ДДС. Изборът е на парламента – дали да приеме пакета от изсветляване или да приеме ставка от 20% ДДС“, съобщи министър Василев.

Предлага се също всички заведения за хранене, които са под оборот от 100 000 лева, да преминат на патентен данък. Така приходите от тяхната печалба ще отидат директно в общините, които така или иначе упражняват контрол, а сега ще имат и един хубав източник на приход, обясни министърът.

Асен Василев представи и част от параметрите на бюджета за следващата година. Той е разчетен при инфлация от 4,8%, 3,2% реален ръст на БВП, размер на БВП от 205 милиарда лева. Финалните разчети зависят и от данъчните закони, така че след приемането им на първо четене в ресорната комисия бюджетът ще бъде представен и придвижен към парламента.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments