Тълпи от жители в индустриалния метрополис на Южен Китай Гуанджоу избягаха от принудителното блокиране и се сблъскаха с полицията, след като гневът срещу строгите ограничения на коронавируса достигнаха точка на кипене, пише „BBC“.
Драматични кадри показват как някои преобръщат полицейска кола и събарят бариерите за контрол на COVID. В района вече са разположени екипи за борба с безредиците.
Тези събития следват най-тежката епидемия от COVID в Гуанджоу от началото на пандемията. На фона на лошите икономически показатели политиката на Китай за „нулев COVID“ е подложена на огромно напрежение.
Напрежението се натрупваше в градския квартал Хайджу, който е под рестрикции за оставане у дома. Районът е дом на много по-бедни пътуващи работници. Те се оплакаха, че не им се плаща, ако не могат да се появят на работа, както и от недостиг на храна и скок на цените, докато живеят под мерките за контрол, наложени поради COVID.
В продължение на няколко нощи хората се бориха с облечените в бяло служители на полицията за превенция на COVID, а след това през нощта срещу понеделник гневът внезапно избухна по улиците на Гуанджоу с масов акт на неподчинение. Отново роля изиграха необоснованите слухове. Разпространиха се истории, че компаниите за тестване фалшифицират резултатите от PCR, за да увеличат изкуствено броя на инфекциите, за да спечелят повече пари.
В северната част на страната слуховете около темата с коронавируса също увеличават натиска. Властите в провинция Хъбей обявиха, че град Шъдзяджуан ще спре масовото тестване. Но това доведе до спекулации, че популацията ще бъде използвана като опитно зайче, за да се наблюдава какво ще се случи, ако вирусът бъде оставен да се разпространява безконтролно.
Дискусията за това се появи в платформите на социалните медии под хаштага #ShijiazhuangCovidprevention.
Много паникьосани местни жители са се презапасили с китайски лекарства, за които се твърди, че помагат при инфекция с COVID. Твърди се, че доставките в града за момента са почти изчерпани. Подобен вирусен слух доведе до масовото бягство на работници от комплекса на Foxconn в централния град Джънджоу преди две седмици, което засегна глобалното предлагане на iPhone на Apple.
Местните правителства в цял Китай се борят да поддържат подход с „нулев COVID“, без да унищожат икономиките си. Последните официални данни за фабричната продукция и продажбите на дребно показват смазващото въздействие на пандемията и реакцията на правителството спрямо нея.
Изобщо няма провинции, които да са отчели нулева статистика относно случаите на заразата през последните дни. Около 20 милиона души в сърцето на западнокитайския мегаград Чунцин са били поставени под тип локдаун, наричан иронично от хората „доброволно статично управление“. Това е така, защото въпреки че няма официално съобщение, служителите, отговарящи за общността им наредиха да останат на закрито.
Онлайн бяха пуснати шеги, че правителството на Чунцин не искало да обяви масово блокиране в същия ден, в който бяха разкрити мерките, облекчаващи правилата в преследване на „нулев COVID“ в Китай.
Тъй като подобряването на COVID-положението все още доминира живота в азиатската страна, дори малка промяна в начина, по който се прилага, може да предизвика ужас и паника. В началото на тази седмица властите в пекинския квартал Чаоянг решиха да затворят много от уличните кабини за тестване и да ги преместят в жилищни комплекси. Имаше внезапно намаляване на броя на PCR станциите. Проблемът е, че много офис сгради изискват ежедневен резултат или не можете да влезете. Така че пред кабините, които бяха отворени, опашките бяха огромни.
От работниците, останали в Тибет, които протестираха да напуснат Лхаса, до блокирането на целия регион Синдзян, политика за „нулеви COVID“ не върви гладко.
Поредица от промени, обявени миналата седмица, леко смекчаващи правилата, се възприемат като знак, че в бъдеще е възможно повече облекчаване. Но дори и правителството да обмисля това, може да не се случи достатъчно скоро.