Отношението към лицата, подаващи сигнали за нередности в Организацията на обединените нации (ООН), трябва да бъде разгледано от външна комисия, заяви бившата говорителка по въпросите, свързани със сексуален тормоз. Коментарите на Пурна Сен бяха отправени по повод разследване на „BBC“, което разкри уволненията на редица служители на ООН, които са се опитали да разкрият предполагаеми нарушения.
Сен допълни, че ООН трябва положи повече усилия и да приеме нови предложения за промяна. В отговор на това от организацията заявиха, че се ангажират да защитават „добросъвестните лица, подаващи сигнали“ и да държи служителите отговорни, в случай на нарушение.
Документалният филм на „BBC“, озаглавен „The Whistlebowers: Inside the UN“, представя разкази на служители, които са се опитали да съобщят за нередности, включително за измами и сексуално насилие. Всички те твърдят, че са били санкционирани, след като са споделили открито, а някои дори са били уволнени. Във филма Сен, която през 2018 г. е била назначена за говорителка от името на лица, пострадали от тормоза, нападения и дискриминацията, разкрива, че в ООН има жени, които са били обект на посегателства. Тя заяви още, че не е изненадана от „дълбоко разстройващите“ свидетелски разкази.
„Това предполага, че понякога защитата на високопоставените хора във всяка организация е по-важна от зашитата на онези, които не са силни. Това означава, че съществува истинско напрежение в една организация, която не само поддържа и защитава правата на човека, но всъщност е родното място на повечето от тези човешки права, но не се е научила да ги предоставя на хората, които работят в нея.„, сподели Пурна Сен, като подчерта, че е необходимо генералният секретар на ООН Антонио Гутериш да назначи специална външна комисия, която да разгледа сигналите на персонала и да препоръча целенасочен набор от действия.
Дипломатически имунитет
Организацията на обединените нации има защитен правен статут и висшите служители имат дипломатически имунитет срещу всички национални закони. Никой, който работи за ООН, не може да бъде разпитван или арестуван, без преди това ООН да му свали имунитета. Всички оплаквания на персонала се разглеждат на вътрешно ниво. Службата за вътрешен надзор обработва най-сериозните обвинения, включително твърденията за тежки престъпление, но няма законови пълномощия.
На „BBC“ е бил предаден секретен запис, който показва, че Службата за разследване на нередности на ООН не винаги е ефективна. В него Бен Суонсън, който е начело на отдел „Разследвания“, говори на заседание на персонала. Той разказва, че високопоставена служителка на ООН е дошла при него със сълзи на очи и е описала как помощник генерален секретар е бръкнал с ръка в панталона ѝ. В ООН има редица помощник-генерални секретари. В записа Суонсън споделя, че е съобщил на генералния секретар и на други висши служители за обвинението в сексуално посегателство, но бързо е бил призован да мълчи. По негови думи жената е била обезкуражена да докладва за предполагаемото нападение и е решила, че няма да има полза да говори открито, тъй като въпросният мъж е „облагодетелстван син“.
Питър Гало, който е споделил аудиозаписа, разказа в документалния филм: „Прекарах четири години като следовател в централата на ООН в Ню Йорк. И в резултат на този опит смятам, че организацията е пропита с корупция от дъното до върха.“
След изслушване на разказа на Гало, Сен изрази възмущение с думите: „Защо генералният секретар не казва: „Това е скандално, какво да направим по въпроса? Моята политика на нулева толерантност означава, че трябва да действаме“. Вместо това получаваме отговор: „Не, ние няма да се занимаваме с това“.
От офиса на генералния секретар на ООН обявиха, че ще продължават да следват ангажимента си за санкциониране на всеки служител, младши или старши, за когото се установи, че е участвал в сексуален тормоз или други нарушения.