Правилата за прием в детските градини, яслите и училищата в Бургас няма да се променят през новата учебна 2020/2021 година. Това решиха общинските съветници от Комисията по икономика и инвестиционни политики на днешното си заседание. Те одобриха предложенията, направени от администрацията, с които на практика се запазват досегашните правила.
Решението беше взето след дебати. По време на разискванията председателят на комисията Константин Бачийски попита дали не е разумно да се промени начина на точкуване, защото е получил сигнал от родители, че в близост до дома им има училище, но то попада в друг район. Така те са принудени да запишат детето си в по-далечно школо.
Зам.-кметът по образованието Йорданка Ананиева обясни, че през миналата година районирането е било променено по искане на родители. Така на практика вече няма близки гранични райони, за които децата да нямат точки.
Това е причината да няма точкуване за съседни райони.
Ето какво още каза Ананиева:
„Сега район Централна градска част включва Приморие, Лазур и Братя Миладинови. Нямаме съседен район. Такъв ще се яви Славейков, Меден рудник, които са отдалечени. Само Изгрев и Славейков са различни. Но децата, които кандидатстват там дори не запълват бройката. Проблем има само в Централна градска част и Меден рудник. Изгрев и Зорница също вече са един район. Славейков е един район и Меден рудник е един район.“
От своя страна Димитър Найденов от ДБ обяви, че родители са го сигнализирали, че в момента, когато кандидатстваш електронно за прием и декларираш, че имаш друго дете, което е в същото учебно заведение, доказателствата ги представяш едва след приема. Понякога се оказвало, че нямаш друго дете в училището, но директорът не гонел малчуганът, приет с измама.
Според зам.-кметът Ананиева това не е възможно да се случи, защото не директорите проверяват документацията за приема, а специална комисия, която се състои от няколко души.
А ако родителите бъдат задължени да прикачат документите за допълнителния брой точки чрез онлайн системата, това ще е затруднение за тях и от общината са на мнение, че не е необходима подобна промяна.
Константин Бачийски предложи още да бъде публикувано класирането в училищата, яслите и детските градини като се спазят разпоредбите на Закона за защита на личните данни и Закона за закрила на детето.
По време на обсъжданията Ананиева обяви, че е категорично против да се оповестяват имена, затова се роди идеята, че класирането може да се обявява под номера. Тоест зад всеки номер ще стои определено дете.
Предложението обаче в крайна сметка беше отхвърлено с два гласа „за“ и три – „въздържал се“.