Няма връщане назад: Папата предизвиква преговарящите лидери в ООН да забавят глобалното затопляне, преди да е станало твърде късно

0
45
Папа Франциск
Папа Франциск. Снимка: Папа Римський Франциск, Facebook

Днес папа Франциск призова световните лидери да се ангажират с обвързващи цели за забавяне на изменението на климата, преди да е станало твърде късно, предупреждавайки, че все по-затоплящото се Божие творение бързо достига „точка, от която няма връщане“, предава „Асошиейтед прес“.

В актуализация на своята емблематична реч за околната среда от 2015 г. Франциск засили тревогата за „необратимите“ щети върху хората и планетата, които вече са настъпили и напомни, че отново бедните и най-уязвимите в света плащат най-високата цена. Франциск предупреди:

„Сега не сме в състояние да спрем огромните щети, които причинихме. Едва имаме време да предотвратим още по-трагични последствия.“

Той прицели изказването си точно към Съединените щати, отбелязвайки, че емисиите на глава от населението в САЩ са два пъти по-високи от тези в Китай и 7 пъти по-големи от средните в бедните страни. Докато индивидуалните усилия на домакинствата помагат, „можем да заявим, че широка промяна в безотговорния начин на живот, свързан със западния модел, би имала значително дългосрочно въздействие“, напомни той.

Документът „Слава на Бога“ беше публикуван на празника на Св. Франциск от Асизи, съименникът на понтифика, обичащ природата, и имаше за цел да насърчи преговарящите да се ангажират с обвързващи цели за климата на следващия кръг от преговорите на ООН в Дубай.

Използвайки точни научни данни, остри дипломатически аргументи и малко теологични разсъждения, Франциск постави морален императив на света да премине от изкопаеми горива към чиста енергия с мерки, които са „ефективни, задължителни и лесно наблюдавани“.

„Това, което се иска от нас, не е нищо друго освен определена отговорност за наследството, което ще оставим след себе си, след като си отидем от този свят“, увери той.

Както и да е, енцикликата на Франциск от 2015 г. „Хвала да бъде“ беше преломен момент за Католическата църква, първият път, когато папа използва един от най-авторитетните си учебни документи, за да преработи дебата за климата от морална гледна точка. В този текст, цитиран от президенти, патриарси и премиери и стимулиращ активистко движение в църквата, Франциск призова за смела културна революция, за да коригира една „структурно извратена“ икономическа система, при която богатите експлоатират бедните, превръщайки Земята в „огромна купчина мръсотия“.

Въпреки че енцикликите са предназначени да издържат изпитанието на времето, Франциск каза, че смята, че актуализацията на неговия оригинал е необходима, като подчерта:

„Нашите отговори не са били адекватни, докато светът, в който живеем, се срива и може да е близо до точката на пречупване.“

Той изобличи хората, включително тези в църквата, които се съмняват в основната наука за климата относно улавяните на топлината емисии на парникови газове, като саркастично изпари техните аргументи и показа нетърпението си към техния манталитет за печалба на всяка цена.

Посрамвайки ги за разчитането им на „уж солидни научни данни“, той изтъкна, че аргументите на съмняващите се за потенциални загуби на работни места от преход към чиста енергия са глупави. И цитира данни, показващи, че увеличените емисии и съответното повишаване на глобалните температури са се ускорили след индустриалната революция и особено през последните 50 години. Папа Франциск коментира още:

„Вече не е възможно да се съмняваме в човешкия – „антропичен“ – произход на изменението на климата.“

Въпреки че признава, че „някои апокалиптични диагнози“ може да не са обосновани, той твърди, че бездействието вече не е опция. Опустошението вече е в ход, каза той, включително с някои вече „необратими“ щети, нанесени на биоразнообразието и загубата на видове, които само ще бъдат снежна топка, освен ако сега не се предприемат спешни действия. Франциск отбеляза:

„Малките промени могат да причинят по-големи, непредвидени и може би вече необратими, поради фактори на инерцията. Това в крайна сметка би предизвикало каскада от събития с ефект на снежна топка. В такива случаи винаги е твърде късно, тъй като никаква намеса няма да може да спре веднъж започнал процес.“

Документът беше необичаен за папско увещание и приличаше повече на научен доклад на ООН или реч на младежко рали за климата „Петъци за бъдещето“. То носеше рязък, без задръжки тон и бележките му под линия имаха много повече препратки към докладите на ООН за климата, НАСА и собствените предишни енциклики на Франциск, отколкото Светото писание.

„Слава на Бога“ беше издадено преди следващия кръг от преговорите на ООН за климата, които започват на 30 ноември в Дубай. Точно както направи със своята енциклика от 2015 г. „Хвала да бъде“, която беше написана преди началото на конференцията за климата в Париж, Франциск имаше за цел да хвърли въпроса за глобалното затопляне в сурови морални термини, за да насърчи смелите решения на световните лидери.

В забележителното Парижко споразумение от 2015 г. страните по света се съгласиха да се опитат да ограничат затоплянето до 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) или най-малко 2 градуса по Целзий (3,6 градуса по Фаренхайт) от прединдустриалните времена. Вече се е затоплило с около 1,1 градуса (2 градуса по Фаренхайт) от средата на 1800 г.

Франциск даде да се разбере, че е ясно, че парижката цел ще бъде нарушена и скоро ще достигне 3 градуса по Целзий и че ефектите вече са очевидни, като океаните се затоплят, ледниците се топят и светът регистрира рекордни горещи вълни и екстремни метеорологични явления. Той предупреди:

„Дори и да не стигнем до тази точка, от която няма връщане, сигурно е, че последствията ще бъдат катастрофални и ще трябва да се предприемат бързи мерки, на огромна цена и със сериозни и непоносими икономически и социални ефекти.“

От 2015 г. насам светът е изхвърлил най-малко 288 милиарда метрични тона (317 милиарда щатски тона) задържащ топлината въглероден диоксид във въздуха, без да се включват тазгодишните емисии, според учените от Global Carbon Project. През август 2015 г. във въздуха имаше 399 части на милион въглероден диоксид, а през август 2023 г. беше до 420 части на милион, скок от 5%.

Рекордно горещото лято на 2023 г. е с една трета от градуса по Целзий (6/10 от градуса по Фаренхайт) по-топло от лятото на 2015 г., според Националната администрация за океански и атмосферни изследвания на САЩ. Антарктида и Гренландия са загубили повече от 2100 милиарда метрични тона (2300 милиарда американски тона) земен лед от лятото на 2015 г., според НАСА.

И само в Съединените щати е имало 152 климатични или метеорологични бедствия, които са причинили щети от най-малко 1 милиард долара след първото климатично послание на папата, като разходите са коригирани спрямо инфлацията, според NOAA.

Франциск завърши своя документ, като отбеляза нивото на емисиите в САЩ и ги засрами, като ги провокира да се справят по-добре. Той пише:

„Слава на Бога“ е заглавието на това писмо. Защото когато човешките същества твърдят, че заемат мястото на Бог, те се превръщат в най-големите си врагове.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments