Считано от четвъртък жертвите на сексуално насилие в Ню Йорк ще имат еднократна възможност да заведат дело срещу хората, извършили посегателство срещу тях, по силата на нов закон, който се очаква да предизвика вълна от обвинения срещу надзиратели в затвори, мениджъри, лекари и няколко известни личности, включително бившия президент Доналд Тръмп. За период от година щатът ще отмени обичайните срокове за подаване на искове за сексуални престъпления, което ще позволи на пострадалите да претендират за обезщетение за посегателства, случили се преди години или дори десетилетия.
Адвокатите твърдят, че Законът за пълнолетни лица, преживели сексуално насилие, е важна стъпка в националната равносметка за сексуалните посегателства и може да донесе известна справедливост на жертвите, на които им е било необходимо повече време, за да се разкрият поради травма, срам или страх от отмъщение.
„Чувствам се така, сякаш съм била в затвора почти три десетилетия. Крайно време е аз и другите жертви да се освободим от този затвор, в който сме били, а хората, които са виновни, да бъдат подведени под отговорност,“, споделя Лиз Щайн, на 49 г., която твърди, че е била насилвана сексуално от милионера и известен сексуален престъпник Джефри Епщайн, по времето, когато е била млада.
Законът е разработен по модела на щатския Закон за децата жертви, който през 2019 г. осигури двугодишен период, през който близо 11 000 души подадоха съдебни искове срещу църкви, болници, училища, лагери, скаутски организации и други институции за злоупотреби, заради посегателства, които по техни думи, са претърпели още като деца.
Понастоящем има няколко щати, в които са в сила такива вратички в закона, но те важат само за хора, малтретирани като деца, въпреки че в Ню Джърси това важи и за възрастни. Ню Йорк ще започне да приема електронни заявления в Деня на благодарността, шест месеца след като законът беше подписан от губернаторката Кати Хочул. Адвокатите споделят, че вече им се обаждат активно граждани, които обмислят да заведат дело, предимно жени.
Очаква се иск срещу Доналд Тръмп да подаде и Е. Джийн Карол, дългогодишна журналистка от списание „Elle“, която твърди, че той я е изнасилил в гардеробна на универсален магазин в средата на 90-те години на миналия век. Тръмп отрича това твърдение, като настоява, че Карол си го е измислила, за да продаде успешно написана от нея книга. Карол вече е подала иск срещу Тръмп за клевета, твърдейки, че отричането и пренебрежителните коментари, изказани пред медиите, са навредили на репутацията ѝ.
Искове ще могат да се предявяват и срещу небрежни институции, като наред с това жертвите ще могат да предявяват претенции за имуществото на починали хора. Очакват се много ожени, които са били вдъхновени от движението #MeToo, да предприемат такъв ход, тъй като до момента не са имали тази възможност заради мотива, че е минало твърде много време за правни действия.
Засега все още не е ясно дали ще има толкова много искове, колкото бяха подадени по силата на Закона за жертвите на престъпления сред децата. Този закон привлече много адвокати заради възможността за налагане на присъди срещу влиятелни институции, чиято дейност е свързана с полагане на грижи за деца или тяхното обучение. Въпреки че Законът за жертвите на престъпления сред децата получи голяма публичност през 2019 г., някои адвокати се опасяват, че сега твърде малко хора са напълно наясно с новия предстоящ закон.
Миналата седмица неправителствената организация „Сейф Хоризонт“ стартира кампания за повишаване на обществената осведоменост с участието на хора, преживели сексуално насилие. Инициативата включва предоставяне на безплатна помощ и пресконференция на площада „Таймс Скуеър“.