Болниците са се върнали към обичайния си режим на работа и не се очаквали дефицити, съобщи директорът на НЗОК проф. Петко Салчев пред „БНР“.
…
Изявлението си той направи по повод споразумението от петък между Българския лекарски съюз и Здравната каса по редица въпроси, сред които така исканото финансиране за PCR-тестовете на хора, постъпващи в болница.
Предложението на НЗОК било да се увличат парите на клиничните пътеки за инфекциозни болести. С това се целяло развитието на инфекциозните звена като цяло, а не само покрай COVID-19. Всяка болница сама щяла да решава как да усвои допълнителните средства като по този начин не се давало излишно влияние на лабораториите. По този начин и добрите медицински практики за лечение на инфекциозни заболявания нямало да се концентрирали само в 2-3 болници, а навсякъде.
Все още конкретните параметри на цените на клиничните пътеки не били уточнени, но имало резерв. Очаквало се анекса към НРД да бъдел подписан в крайния му вариант в средата на юли.
Увеличението на цените на клиничните пътеки за всички останали заболявания също било предложено. Предложило се е също подпомагането на детското и майчиното здравеопазване. Искали и да се отчитат в реално време дейностите в извънболничната помощ.
По повод финансирането на PCR-тестове, Салчев подчерта, че такова и до момента е имало. НЗОК е заплащала за изследването, стига то да е преминало през направление от РЗИ. Разчетите на касата били за поемане на до 2500 изследвания за един ден. Заделеното финансиране било по 60 лева на PCR-тест за лаборатория. Най-евтините такива тестове на пазара обаче стрували около 100 лева.