От Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ отговориха на отвореното писмо на родители на деца, които са болни от диабет. То беше изпратено медиите и до редица институции. В него бяха поставени въпроси за медицинските критерии за отпускане и заплащане на лекарствата и медицинските изделия за домашно лечение.
Публикуваме част от позицията на НЗОК:
„Изискванията за лекарствените продукти и медицинските изделия, които се предписват с Протокол за провеждане на терапия по конкретни заболявания и групи лекарства, се разработват от Научните медицински дружества по съответния профил, с участието на експерти от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това е регламентирано в Националния рамков договор (НРД) за медицинските дейности 2020 – 2022 г. и Правилника за устройството и дейността на НЗОК.
Изискванията съдържат информация за специализираните комисии в лечебните заведения за болнична помощ, които могат да издават протоколи, както и критериите, относно лечебно-диагностичния алгоритъм, възможните терапевтични схеми, периодичност на контролните прегледи, необходими медико-диагностични изследвания и референтни стойности на показатели за проследяване на ефективността на лечението. Изискванията се утвърждават от управителя на НЗОК, след решение на Надзорния съвет на НЗОК и след съгласуване с Българския лекарски съюз (БЛС), и се обнародват в Държавен вестник .
В подготвените проекти за актуализация на изискванията за медицински изделия за домашно лечение на захарен диабет тип 1, на база постъпили експертни становища, се предвижда:
– включване на нова специализирана комисия в УМБАЛ „ Д-р Г. Странски” – гр. Плевен за издаване на протоколи за пациенти до 18 – годишна възраст, с което да се разшири териториално достъпът на децата до медицинската услуга и необходимите медицински изделия;
– облекчава се административният ред за заверяване на протоколите за медицински изделия за инсулинови помпи и сензори за продължително мониториране на нивото на глюкозата при лечение на захарен диабет тип 1, като експертизата при започване на лечението ще се осъществява в комисия в районните здравноосигурителни каси (РЗОК), а не в Централното управление на НЗОК, с което ще се спести времето за утвърждаване на началното лечение;
– за пациентите под 18-годишна възраст се променя стойността на медицинския критерий при кандидатстване за сензори за продължително мониториране на нивото на глюкозата при лечение на захарен диабет тип 1 за лош гликемичен контрол – HbA1c ≥ 7 (в настоящия момент е – HbA1c ≥ 8%).
В „Списък на заболяванията, за чието домашно лечение на територията на страната НЗОК заплаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели“ (който се утвърждава с решение на Надзорния съвет на НЗОК) не са включени други състояния и заболявания от рубрика Е16 „Други разстройства на ендокринната секреция на панкреаса“, тъй като за тях няма направени предложения от съответните експертни съвети.
В тази връзка, необходимо условие за заплащане на терапия на пациенти със заболяване Вроден хиперинсулинизъм, е същото да бъде включено в горепосочения списък по чл.45, ал.4 от ЗЗО.
Към настоящия момент иглите за инсулинови писалки не се реимбурсират от НЗОК, тъй като мнението на експертите е, че значителна част от лекарствените продукти – конвенционални и аналогови инсулини, се предоставят от притежателя на разрешението за употреба към отпусканите инсулини.
За да има възможност НЗОК да заплаща напълно или частично лекарствени продукти с международно непатентно наименование (INN) Glucagon, ATC код H04AA01, за домашно лечение на захарен диабет тип 1 и тип 2, е необходимо те да бъдат включени в Приложение № 1 на Позитивния лекарствен списък. За целта е необходимо притежателят на разрешението за употреба да подаде заявление в Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти (НСЦРЛП), който да ги включи в Списъка.
НЗОК ежегодно определя групите медицински изделия, изискванията за предписването и отпускането им, както и стойността, до която ги заплаща на база на становищата на експертните съвети. Процедурата по договаряне на медицинските изделия, каквито са и тест лентите за измерване на кетони в кръвта, както и стойността, до която се заплащат напълно или частично от НЗОК, се извършва на основата на Спецификация с определени и групирани медицински изделия, прилагани в условията на болничната и извънболничната медицинска помощ, утвърдена от Надзорния съвет на НЗОК.
При изготвяне на Спецификацията се спазва процедурата, предвидена в Правила № РД-16-55/13.08.2020 г. за работа на комисия по разглеждане на предложения за включване за заплащане от НЗОК на нови медицински дейности и групи медицински изделия извън цената на клиничните пътеки, амбулаторни и клинични процедури, както и на групи медицински изделия в извънболничната медицинска помощ (Правила), публикувани на интернет – страницата на НЗОК.“