Обединените арабски емирства започнаха дейности в първата арабска атомна електроцентрала в света, намираща се на брега на Персийския залив, източно от Катар, информира “BBC”. Според информацията ядрено делене е започнало в един от четирите реактора в централата в Барака, която използва южнокорейска технология за добиване на електричество.
…
Очакваше се заводът да отвори врати през 2017 г., но пускането беше многократно забавено поради различни проблеми с безопасността. Богатите на петрол Обединени арабски емирства (ОАЕ) искат “Барака” да посрещне една четвърт от техните енергийни нужди, тъй като усвоява по-устойчиви енергийни източници.
Само преди две седмици ОАЕ изпратиха сонда по време на мисия до Марс – поредната премиера в науката на високо ниво за страната на Персийския залив. ОАЕ също инвестират много в слънчева енергия – изобилен енергиен източник в Персийския залив. Някои енергийни експерти поставят под въпрос логиката на “Барака” – което на арабски означава “благословение”. Те твърдят, че слънчевата енергия е по-чиста, по-евтина и има повече смисъл да се използва в регион, засегнат от политическо напрежение и тероризъм.
Миналата година Катар нарече изграждащата се централа “Барака” – “явна заплаха за регионалния мир и околна среда”. Катар е ожесточен регионален съперник на ОАЕ и Саудитска Арабия. Отвъд Персийския залив се намира Иран, враждебно настроен към ОАЕ и обект на американски санкции заради противоречивата си ядрена програма.
Д-р Пол Дорфман, ръководител на международната група за ядрени консултации, написа миналата година, че “напрегнатата геополитическа среда в Персийския залив прави ядрата по-спорен въпрос в този регион, отколкото другаде, тъй като новата ядрена енергия осигурява способността за разработване и създаване на ядрени оръжия”. Базираният в Лондон учен също така изтъкна риска от радиоактивно замърсяване в Персийския залив.
Важен етап
Лидерите на ОАЕ приветстваха стартирането в събота като символ на научния прогрес на страната. Заводът в Барака е разработен от Корпорацията за ядрена енергия на Емирството (ENEC) и Корея за електрическа енергия в Корея (KEPCO). Енергията ще се генерира от водни реактори под налягане от 1400 мегавата, проектирани в Южна Корея, наречени APR-1400.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) – основният надзорен орган на ядрената индустрия – похвали “Барака” в Туитър, казвайки, че блок 1 на централата е “превъзмогнал първата си критична ситуация”, тоест създаването на контролирана верижна реакция на делене.
“Това е важен етап от търговските операции и генерирането на чиста енергия. МААЕ подкрепя Обединените арабски емирства от началото на програмата си за ядрена енергия”, казва още експертът.
Лидерът на Абу Даби, престолонаследникът Мохамед бин Заед ал-Нахаян, изрази своите поздравления също в Туитър, отбелязвайки “този крайъгълен камък в пътната карта за устойчиво развитие”.