Обединените арабски емирства стартират първата си мисия до Марс

0
203
Марс
Снимка от Pixabay

В ход е първата историческа мисия на Обединените арабски емирства до Марс, след успешното излитане в Япония. Сондата “Hope” беше изстреляна с ракета „H2-A“ от космическия център „Танегашима“ и сега се намира на 500 милиона километра, за да събира данни за времето и климата на планетата. Двата предишни опита за изстрелване на сондата, които бяха планирани за изминалата седмица, се наложи да бъдат отменени поради неблагоприятни климатични условия.

Връщането на сондата през февруари 2021 г. по план трябва да съвпадне с 50-годишнината от формирането на ОАЕ. Сара Ал Амири, научният ръководител на проекта, сподели вълнението и облекчението си, когато видя ракетата да се издига успешно в небето. Тя заяви, че влиянието на мисията върху страната й ще бъде същото като това върху Америка, по времето когато хората са наблюдавали кацането на „Аполо 11“ на Луната преди 51 години, също на 20 юли.

Настоящата мисия на ОАЕ е една от трите мисии, планиращи посещение до Марс този месец. САЩ и Китай също планират такива мисии това лято. Американският екип, който участва в мисията „Perseverance“ изпрати своите поздравления към арабските учени. „Нямам търпение да се присъединя към вас в пътуването!“ написаха те в Twitter.

Защо Обединените арабски емирства отиват на Марс?

ОАЕ имат ограничен опит в проектирането и производството на космически кораби и както е известно САЩ, Русия, Европа и Индия са единствените държави, отбелязали значителни успехи в областта до момента. Подобно предизвикателство, прието от арабския екип, свидетелства за техните амбиции за развитие.

Арабските инженери, наставлявани от американските експерти, са произвели сложно устроената сонда само за шест години. Когато този спътник стигне до Марс, се очаква да предостави нови знания, разкривайки нов поглед върху условията на атмосферата на планетата.

По-конкретно учените смятат, че тази мисия може да ни помогне да разберем по-добре как Марс е загубил голяма част от въздуха си, а с него и голяма част от водата си.  Сондата „Hope“ ще бъде средство за вдъхновение – нещо, което ще привлече повече млади хора в арабския регион, които да се занимават с преподаване на науката за космоса в училище и във висшето образование.

Сателитът е един от поредицата проекти, за които правителството на ОАЕ твърди, че имат за цел да помогнат на страната да се освободи от зависимостта си от нефт и природен газ в бъдеще, опирайки се на една икономика, основана върху познанието.

Все пак, когато става въпрос за Марс, рисковете са големи. Половината от всички мисии, изпратени до Червената планета, са завършили с неуспех. Омран Шараф, който е начело на проекта, признава опасностите, но настоява, че страната му постъпва правилно в опитите си да осъществи мисията.

 Как ОАЕ успя да направи това?

Правителството на ОАЕ е заявило на екипа на проекта, че не може да закупи космическия кораб от голяма, чужда корпорация, затова трябва да си изградят сателита сами. Това означава да влезе в партньорство с американски университети, които имат необходимия опит.

Арабски и американски инженери и учени са работили рамо до рамо за проектирането и изграждането на системите за космически кораби и трите бордови инструмента, които ще изучават планетата.

Макар че голяма част от работата по производството на сателита се е извършвала в Лабораторията за атмосферна и космическа физика (LASP) в Университета в Боулдър, Колорадо, доста стъпки са били завършени и в космическия център „Мохамед Бин Рашид“ в Дубай.

От Лабораторията за атмосферна и космическа физика смятат, че арабските експерти вече имат нужния потенциал да осъществят друга мисия съвсем сами.

Каква наука ще осъществява совалката “Hope” на Марс?

Членовете на арабския екип не са желали да осъществяват мисии, изпълнени вече от други държави, затова не искаха да се появят на Червената планета и да събират данни, които вече са познати. По тази причина те са се обърнали към  Консултативния комитет на американската космическа агенция “NASA”, наречен Група за анализ на проучванията на Марс (MEPAG) и са се информирали какви нови проучвания  с тяхна сонда могат да бъдат направени, с които да се допринесе за сегашното ниво на познание в областта.

Препоръките съвпадат с целите на проекта. Идеята е спътникът на ОАЕ да проучи как енергията се движи през атмосферата – отдолу нагоре, по всяко време на деня и през всички сезони на годината. Той ще проследява признаци като вдигналия се в атмосферата прах, който достига до Марс и оказва значително влияние върху температурата на атмосферата.

Проектът ще събере данни и за това какво се случва с неутралните атоми на водорода и кислорода в горната част на атмосферата. Има подозрения, че тези атоми играят важна роля в продължаващата ерозия на атмосферата на Марс, причинена от енергийните частици, които се отдалечават от Слънцето. Тази информация е важна за планетата, защото ще отговори на въпросите, свързани с липсата на огромно количество вода, която очевидно е била в изобилие в началото на нейното създаване.

Ще получим пълни дискови изображения на Марс, но камерата ни има филтри, така че ние ще се занимаваме с изучаването на тези изображения – получаване на глобален изглед, наблюдаван с различни очила.“, обясни главният научен ръководител от Лабораторията за атмосферна и космическа физика – Дейвид Брайън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments