Обединеното кралство ще даде £500 милиона на Франция, за да й помогне в борбата с незаконната миграция

0
150
Риши Сунак и Еманюел Макрон
Риши Сунак и Еманюел Макрон. Снимка: Élysée – Présidence de la République française

Обединеното кралство ще даде на Франция близо 500 милиона паунда за 3 години, с които да се опита да спре мигрантите с малки лодки да пресичат Ламанша. Това беше обявено по време на среща на върха в Париж между британския премиер Риши Сунак и президента Еманюел Макрон, който каза, че Франция също ще допринесе. Средствата ще бъдат насочени за допълнителни 500 служители и нов център за задържане във Франция, който ще заработи напълно най-рано до края на 2026 г.

Обединеното кралство планираше да плати на Франция около £63 милиона тази година, за да се справи с проблема. Новият пакет удвоява сумата, като Обединеното кралство обеща £120 милиона за 2023-24 г. Франция също ще увеличи финансирането си на правоприлагането, но не каза с колко, предава „BBC“.

Външният министър в сянка на лейбъристите Емили Торнбъри обвини консерваторите, че „се люшкат от една криза в друга с нищо повече от типичната си политика на лепене на мазилка“.

„Преди Риши Сунак да изпрати още пари на френските власти за справяне с тази криза, той трябва да обясни какво беше постигнато със стотиците милиони, които им дадохме преди, и защо преминаването на малки лодки продължава да се увеличава независимо от това.“

Макрон похвали съвместните усилия на екипите от Обединеното кралство и Франция, работещи за намаляване на броя на преминаващите малки лодки. Говорейки на пресконференция със Сунак в Елисейския дворец, той каза, че екипът е предотвратил 30 000 преминавания на малки лодки и е извършил 500 ареста през последната година.

По думите на Сунак парите ще помогнат „да се сложи край на тази отвратителна търговия с човешкия живот“. Той добави:

„Работейки заедно, Обединеното кралство и Франция ще гарантират, че никой не може да експлоатира системите им безнаказано.“

Министър-председателят на Обединеното кралство отбеляза още, че благодарение на новото споразумение ще има още 500 служители на френските правоприлагащи органи, които ще използват „подобрена технология“ като например дронове, за да предотвратят пресичането на Ламанша. Парите ще отидат и за нов център за задържане във Франция. Вече съществуващите 26. Ако центърът бъде завършен по предвидения сега график, той няма да функционира изцяло преди изборите в Обединеното кралство, които могат да се проведат не по-късно от януари 2025 г.

Двамата държавни лидери отбелязаха, че срещата на върха в Париж бележи ново начало в англо-френските отношения. Според френския държавен глава това е „момент на свързване“, докато британският премиер я описа като „подновено съглашение“.

Френският лидер нямаше никакви притеснения да посочи това, което според него е довело до трудности във взаимоотношенията през последните години – Брекзит. Между редовете в изявлението му това прозвуча като критика към последните трима предшественици на Сунак и напрежението, което всички имаха с Европейския съюз.

Миналата година се наблюдава огромно увеличение на броя на хората, които се опитват да стигнат до Обединеното кралство, пресичайки Ламанша в малки и неустойчиви лодки. Според премиера на Обединеното кралство това е вътрешнополитически въпрос. В началото на годината той каза, че борбата с малките лодки е един от неговите приоритети.

Френският държавен глава пък настоява европейските страни да преразгледат маршрутите, по които мигрантите достигат до Западна Европа.

По-рано тази седмица премиерът Сунак пък съобщи за нов законопроект за нелегалната миграция. Съгласно промените всеки, за когото се установи, че е влязъл нелегално в Обединеното кралство, не само ще бъде изведен в рамките на 28 дни, но и ще бъде блокирано правото му за връщане или искане за британско гражданство в бъдеще. Според министър-председателя новият му план е „предназначен да разбие бизнес модела на престъпните групировки“. Законопроектът обаче беше яростно критикуван от някои благотворителни организации и агенцията на ООН за бежанците. Освен това вероятно ще се изправи пред правни предизвикателства.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments