Обединеното кралство твърди: Извършено е етническо прочистване в Дарфур

0
44
Гражданска война Судан
Снимка: Wikimedia Commons

“BBC” се натъкна на нови доказателства за бруталното етническо насилие, обхванало Западен Судан, откакто избухнаха боевете между две враждуващи военни фракции през април. Анализът на сателитни и социални медийни данни разкрива, че най-малко 68 села в Дарфур са били опожарени от въоръжени милиции от началото на гражданската война.

Министърът на Обединеното кралство Андрю Мичъл заяви пред медията, че това носи „всички белези на етническо прочистване“. Това е първият път, когато британското правителство използва термина, за да опише случващото се в Судан.

Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, който ръководи едната страна в конфликта – Суданските въоръжени сили (САФ), каза пред “BBC”, че ще сътрудничи на Международния наказателен съд (МНС), за да изправи виновните пред правосъдието.

Голяма част от етническото насилие се приписва на милиции, които са част от, или свързани със Силите за бърза поддръжка (RSF), паравоенната група, която се бори със SAF за контрол над страната. RSF многократно отрече всякакво участие в насилието в региона и призова за независимо международно разследване.

Анализът е извършен от Центъра за информационна устойчивост (CIR), изследователски орган, частично финансиран от британското правителство, който събира доказателства от отворен източник за боевете в Судан. Те използват технологията на НАСА за разпознаване на топлина, за да идентифицират пожари. Те гледат сателитни изображения, за да открият дим и изгорели сгради и съпоставят всичко това с изображения от земята в социалните медии, които са геолокирани с помощта на карти и снимки.

Последните проверени пожари бяха в село, наречено Амарджадид, в Южен Дарфур, където НАСА и сателитни изображения показаха белези от изгаряния между 18 септември и 9 октомври. Така CIR установява как един конвой на милицията опожарява най-малко девет села в един ден, 16 август. Първо използва технологията на НАСА за разпознаване на топлина, за да идентифицира възможното местоположение на пожари. След това използва сателитни изображения, за да установи дали някой от тези пожари е свързан с някои известни населени места.

CIR претърси социалните медии, идващи от Западен Судан, които показаха как милиции опожаряват села, както и плячкосват зърно, телевизори и превозни средства. Те слушаха какво говорят бойците – и проверяваха какво носят – за да се опитат да идентифицират кои са. Белите панделки, които някои от милицията носеха, показват, че принадлежат към арабската група Бани Халба, която е слабо свързана с RSF. Снимките в социалните медии бяха геолокирани, съпоставяйки показаното с разпознаваеми планини и сгради. Всичко това установи, че бойците са започнали деня с подпалването на село Буро, преди да се придвижат на север, за да направят същото при Аустани, а след това на изток към други села. Бен Стрик, директор на разследванията на CIR, изтъква:

„Мащабът на това, което успяхме да документираме, е по-голям от това, което сме виждали досега.“

Той уточни: „Документирахме 89 пожара, които са нанесли щети на 68 села от 15 април насам, което е огромно количество. В някои от тях са били насочени малки сгради. Но в някои от тях цели села са били унищожени. Този мащаб е огромен, когато мислим за въздействието върху цивилните. Това, което виждаме, е модел на злоупотреби, модел на опожарени села, едно след друго, по-специално в Дарфур, където наблюдаваме някои от най-тежките прояви на насилие извън Хартум.“

Понякога това е част от вътрешни борби между съперничещи си арабски групи, друг път арабски бойци се насочват към не-араби, като Massalit, най-голямата местна етническа група, съсредоточена в столицата на Западен Дарфур, Ел Генейна.

Амин Якубу и семейството му бяха принудени да напуснат дома си в Дарфур, когато арабските милиции нападнаха. Мъжът разказва:

„Бяхме заедно една сутрин в дома ми, тъкмо излязохме от джамията, когато избухна гранатомет. Вратът на моя приятел беше счупен и той загуби живота си.“

Той прекрачва телата, за да избяга, и все още не знае къде е цялото му семейство. Мъжът говори пред „BBC“ от бежански лагер в източен Чад, до който успя да стигне миналия месец. Той е категоричен:

„Конфликтът се превърна в етнически. Но всички са еднакво засегнати. Никой не спи нощем. Всеки трябва да лежи на пода цяла нощ заради престрелките. Точно сега всички са напуснали нашия малък град. Никой не е останал там, доколкото знам.“

Преди 20 години стотици хиляди хора бяха убити в Дарфур по време на боеве между неарабски бунтовнически групи и милиция, известна като Джанджавид, която по-късно прерасна в RSF. Някои лидери на Джанджавид и дори президентът по това време Омар ал-Башир бяха обвинени от МНС по обвинения в геноцид и престъпления срещу човечеството, които те отрекоха. Има опасения, че подобни жестокости се извършват в региона отново по същите етнически разломи. Мичъл коментира:

„Това, което се случва в Дарфур е, че невинни хора биват нападани от милиции, особено от RSF. Те са преследвани от домовете си и убивани, жени са изнасилвани и атакувани, къщи са изгаряни, реколта и добитък са унищожени. Случващото се има всички белези на етническо прочистване. И продължава точно както беше от 2003 г. нататък. Продължава по същия начин днес, дори с още по-голяма жестокост.“

Организацията на обединените нации е също толкова загрижена. Клементайн Нквета-Салами, координатор по хуманитарните въпроси на ООН в Судан, каза:

„С разрастването на боевете получаваме доклади за нарастващи случаи на сексуално насилие и насилие, основано на пола, насилствени изчезвания, произволни задържания и тежки посегателства върху правата на хора и деца права.“

Целта на лондонските изследователи от CIR е да съберат доказателства, които един ден биха могли да изправят виновните пред правосъдието. Техният уебсайт – съдържащ това, което са открили – ще бъде публичен и постоянно актуализиран.

В скорошно интервю в Ню Йорк генерал Бурхан подчерта пред “BBC”, че би подкрепил всеки или всяка група, която е помогнала за изправянето на това, което той описва като „тези престъпници“, пред правосъдието.

„Ние се чувстваме отговорни към суданците, където и да са те, било то в Дарфур, в Хартум или където и да е друго място, където са били изложени на гореспоменатите престъпления“, ми каза той и допълни:

„Имаме желание да си сътрудничим с всички, дори с Международния наказателен съд. Можем да си сътрудничим, за да представим тези извършители на престъпления.“

Най-малко 7000 души са били убити от началото на боевете. А според данните на ООН повече от пет милиона са били принудени да напуснат домовете си, като много от тях са заминали на безопасно място извън Судан. Освен това се казва, че около половината от населението – около 24 милиона души – се нуждае от хуманитарна подкрепа.

Има опасения, че боевете могат да се разпространят в съседни страни и да подхранят регионалното напрежение. Съществуват също така опасения, че може да се превърне в прокси конфликт на фона на докладите, че Обединените арабски емирства са предоставяли оръжия на RSF, нещо, което служители на емирствата отрекоха.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments