Обезопасиха парапета във варненската болница, откъдето падна дете

0
184
МБАЛ Света Анна Варна
Снимка: МБАЛ Света Анна Варна

Спешно обезопасиха парапетите във варненската болница „Св. Анна“, след като на февруари оттам падна 2-годишният Джанет Василев. Мерките са предприети едва след злополуката, докато в продължение на години стълбището не е отговаряло на стандартите за безопасност.

Парапетът, от който е паднал момченцето, беше висок 90 см, отстоянието между вертикалните му елементи варира от 19 см до близо 30 см в отделните му сегменти. В същото време текстовете на няколко строителни наредби ясно регламентират, че то не може да бъде повече от 9 см, а височината на парапета трябва да е 1 метър.

Два дни след инцидента „Дневник“ изпрати до Дирекцията за национален строителен контрол въпроси за това кой е отговорен за липсата на обезопасяване по болничното стълбище, регламентирано с две наредби на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Отговорът гласи следното:

„Контролът по прилагане на наредбите е на проектанта, който носи отговорност за проектирането на строежа в съответствие с основните изисквания към строежите, в т.ч. и за безопасност при експлоатация, и на консултанта извършил оценяване на съответствието на инвестиционните проекти“.

В текста се казва още, че: „С действащите законови разпоредби е вменено задължение на собствениците на въведени в експлоатация строежи, какъвто е настоящият случай, да ги поддържат в техническо състояние, отговарящо на основните изисквания към строежите, в т.ч. и за безопасност при експлоатация“.

Последното изречение от отговора обаче на практика влиза в противоречие с всички предходни уточнения и дори ги лишава от смисъл, пише „Дневник“, а именно: „Настоящият случай не е свързан с извършване на строителни и монтажни дейности“.

Справка за строителството на варненската болница „Св. Анна“ показва, че строителството на третия етаж, откъдето падна детето, е започнало още в началото на миналия век и е продължило близо 60 години. Кога точно е било проектирано и колко пъти след това стълбището й е било ремонтирано и преправяно не е ясно. По тази причина отговорът на Дирекцията за национален строителен контрол, че отговорност за необезопасения парапет носи проектантът му, би звучал само смешно, ако не ставаше въпрос за смъртта на двегодишно дете.

От 2000 г. болницата е регистрирана като акционерно дружество с 51 % държавно участие. С 33% от дяловете вторият най-голям съдружник в нея е община Варна. Преди седмица от местната администрация отрекоха каквито и да било ангажименти относно безопасността на сградния фонд на болницата. Запитване до Съвета на директорите й трябваше да изясни, дали на сградата е била извършена паспортзация, констатирало ли е евентуалното й обследване несъответствия със стандартите за безопасност и издавани ли са предписания за коригирането им? Краткият отговор на тези въпроси гласи, следното: „Паспортизацията на сградния фонд на болницата предстои, съобразно всички изисквания на Наредба №5 на МРРБ от 2006 г. за техническите паспорти на строежите, актуализирани с промяна, обнародвана в ДВ, брой 79 от 13.10.2015 г.“.

Преведен от чиновническия жаргон, смисълът на този отговор прехвърля евентуалните причини за смъртта на Джанет Василев на държавата.

Изискването за изготвяне на задължителни технически паспорти на сградите беше записано в специална наредба от 2006 г. заради предстоящото приемане на България в Европейския съюз. След като това стана факт срокът за паспортизация беше отлаган три пъти, като новата дата е края на 2022 г. В мотивите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството от 2015 г. е записано, че последното отлагане на паспортизацията е свързано с „неосигурени финансови средства“.

Изпълнителен директор на Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Анна“ е коремният хирург д-р Красимир Петров. Той бе назначен през октомври 2017 г., след като бе общински съветник във Варна и два мандата депутат, подкрепян и избиран с листата на ГЕРБ, пише още „Дневник“.

Следствието за причините, довели до смъртта на детето, вероятно няма да приключи скоро. В края на миналата седмица от Районната прокуратура във Варна съобщиха, че назначената съдебно-техническата експертиза е констатира, че перилата на стълбището в сградата на „Св. Анна“ действително не отговарят на изискванията за безопасност. Според д-р Красимир Петров, цитиран от „БиТиВи“ тяхната смяна била планирана, но едва след евентуален основен ремонт. Защото била „относително второстепенна“.

А междувременно, по разпореждане на прокуратурата във Варна, е започнала спешна проверка на всички опасни стълбища в сгради за обществено ползване.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments