Областният управител на Бургас за ремонта на ПСПВ „Ясна поляна“: Спирането на водата няма да се усети

0
974
Брифинг
Брифинг. Снимка: Искра.бг

„Целта на днешната среща беше да предложим такъв режим на работа и на спиране на водоподаването, че да няма режим и хората да не усетят, че ние работим, за да решим този сериозен проблем. Два пъти в седмицата ще се спира водата. ВиК операторът ще обявява това, за да знаят хората, но това спиране на водата няма да допринесе до режим на водата. Тоест хората ще продължат да получават вода.“

Това обясни областният управител на Бургас проф. д.н. Мария Нейкова по време на брифинг пред журналисти след среща в Областната администрация за ремонтните дейности на Пречиствателна станция за питейни води /ПСПВ/ „Ясна поляна“. По време на дискусията са присъствали представители на ВиК-Бургас, фирмата-изпълнител и представители на общините Приморско, Царево, Созопол и Средец.

„Тези населени места, които имат водоеми, по този начин, по който се спира водата, не би трябвало да усетят спирането на водата. Тези населени места, които нямат водоеми, съответно ще усетят, както ще бъдат предупредени предварително. (…) Състоянието – има разрушение на конструкцията на водоема. До какво ще доведе – не мога да кажа. Дали ще се струти или няма да се срути – никой не може да каже, така че за това се извършват тези мерки“, обясни инж. Тодор Кръстев от ВиК-Бургас.

ПСПВ „Ясна поляна“ е построена през 1973 г. и е пусната в експлоатация през следващата година, стана ясно по време на брифинга. Започнало е неговото укрепване, докато бъде изградено новото съоръжение.

Ситуацията е критична, а състоянието на съоръжението е тревожно и може да се срути при ремонтите дейности, добави проф. д.н. Мария Нейкова. По думите й в случай, че всичко се развие благоприятно до 2 месеца този проблем трябва да бъде решен. Чуйте:

От инвеститорския контрол коментираха технологията, по която е бил построен самият водоем: „Съоръжението е огромно. Можете да си представите един тунел, работи се при миньорски условия. Тесен е входът, през който се влиза в съоръжението и тази конструкция не може да се обследва всяка година, защото начинът, по който в момента кореспондираме и работим, това означава източване на резервоара, който е с размери приблизително 80 на 25 – този огромен обем вода не можем да си позволим всяка година, дори и веднъж годишно, да изхвърляме, за да видим какво е състоянието на конструкцията. Тук ВиК-операторът е работил адекватно по всички методики за пречистване на водата с тази филтърна инсталация, която има към момента и се постига степен на пречистване. Във времето конструкцията и с начина на построяване от онова време, да не говорим какво е било тогава, бетоните и арматурите, установява се с обследването, които има към момента, че не е спазена типичната превръзка на прехвърляне от колони към греди – конструктивни елементи и заради това е много специфично в момента състоянието.“

Чуйте останалата част от обяснението:

Припомняме, че със свое решение от 21 февруари Министерски съвет одобри финансиране в размер на 23 552 300 лева за аварийна реконструкция на филтърно и помпено стъпало на ПСПВ „Ясна поляна“, както и за временно укрепване на носещата конструкция на резервоара за питейна вода на ПСПВ на язовир „Ясна поляна“. Това се случи след възникнала аварийна ситуация през 2022 г. на пречиствателна станция и нуждата от спешно укрепване на конструкцията и възстановяване на работата на филтърните клетки с цел да се предотврати опасността от прекъсване на водоснабдяването на населението. Чуйте как са разпределени въпросните пари:

Можете да гледате и целия брифинг в долното видео.

Припомняме, че в края на декември месец имаше протести. Гражданите поискаха оставката на директора на ВиК-Бургас заради проблемите с ПСПВ „Ясна поляна“, както и заради възможността общините Созопол, Приморско, Царево и Средец да останат без питейна вода. По техни думи за проблема се е знаело от поне 10 години и обектът бил изоставен. Според общественика от Царево Емил Пейчев казусът съществува отдавна, но от ВиК-Бургас са бездействали. Тогава Желязко Иванов от Созопол отбеляза, че пречиствателната станция е построена през 1974 г., а експлоатационният срок е 30 години, тоест от 2004 година проблемът е неглижиран.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments