От следващата седмица работодателите ще могат да кандидатстват при облекчени условия за получаване на компенсации за запазване на заетостта по новия дизайн на мярката 60/40. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Деница Сачева по време на онлайн дискусия с представители на Българския форум на бизнес лидерите. По време на форума тя представи мерките на Министерството на труда и социалната политика за насърчаване на заетостта и подкрепа на бизнеса в кризата.
…
Средства за запазване на работните места на своите служители ще имат и работодатели, които са декларирали, но не са платили своите задължения към бюджета за 2020 година, заяви Сачева.
Очакваме новата мярка да запази заетостта на около 300 000 служители. За целта сме отделили 500 млн. лева.
Тя обясни, че мярката ще действа до 30 септември, но при необходимост може да бъде удължена до края на годината.
Паралелно с нея ще действат и други две мерки в подкрепа на заетостта. По първата работодатели от секторите „Транспорт“ и „Туризъм“ ще могат да получат по 290 лв. за всеки работник в период на до 6 месеца. По този начин подкрепата от държавата за икономическите дейности в тези браншове ще стане в съотношение 80 към 20, посочи министър Сачева. Бюджетът на мярката е 40 млн. лева, които са осигурени по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Със средствата ще се запази заетостта за 22 000 души.
По третата мярка – „Заетост за теб“, работодателите могат да наемат безработни с регистрация в бюро по труда за период от 3 месеца. През това време те ще получат от държавата средства за техните възнаграждения в размер на минималната заплата и дължимите осигуровки. Бюджетът на мярката е 160 млн. лева, от които 50 млн. лева са за компании от сферата на туризма. Финансирането отново е по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
Министър Сачева добави, че предстои да заработи и грантова схема с облекчени изисквания за подкрепа на средни предприятия с между 30 000 и 150 000 лева, която ще се финансира по оперативна програма „Иновации и Конкурентоспособност“.