Поради епидемиологичната обстановка в страната, тази година за втори път всички кредитополучатели ще бъдат облекчени при погасяването на дълговете, които имат към банки и други финансови институции. Банките на територията на страната ще удължат срока на действие до края на месец март 2021 г. на реда за отсрочване на кредити от фирми и физически лица. Решението беше одобрено от Българска народна банка.
Новият срок за подаване на искания от клиенти на банките става 23 март следващата година. Исканията, които ще постъпят, трябва да бъдат одобрени не по-късно от края на същия месец, информират от „24 часа“.
Последен срок за отсрочка на плащанията става вече 31.12.2021 г. Задълженията, за които се предявяват претенции за отсрочка, не трябва да имат пресрочени плащания. В случай, че имат такива – не трябва да бъдат повече от 3 месечни вноски към датата, на която се подава въпросното искане.
Позволено е ново удължаване на задълженията, за които вече е била поискана отсрочка преди края на месец септември. Сумарно обаче времето на всички отсрочвания не трябва да надхвърля 9 месеца.
Какво може да бъде забавено?
Не по-късно от края на 2021 г. – лихва и главница за срок до 9 месеца, както и само главница. Минималната сума, която се използва за револвиране на кредитната карта не се установява за въпросния 9-месечен срок, но не по-късно от края на 2021 г. Отново при същите условия става и отсрочването на погасяване на дължима месечна лихва по кредити – овърдрафт.
Всяка настъпила промяна – нови условия по лихвата или размер на обезпечения, ще се извършват по реда, който съответната банка е въвела и ще се приемат като предоговаряне. Безплатно за подателя ще бъде и искането на т.нар. „кредитна ваканция“.
Онези клиенти, които имат ипотечен или потребителски кредит, кредитна карта, фирмен заем или овърдрафт, сключен преди края на март 2021 г., ще могат спокойно да се възползват от мораториума. Бонусът ще е валиден и за задължения по лизинг, при условие, че той е към дежурно дружество на банковото звено. Бързите кредити, който са били отпуснати от небанкови финансови институции, няма да бъдат облекчени по схемата.
Всяко физическо лице или фирма, попаднала в затруднение, ще може да подава искане за облекчение от страна на банката при спазване на заявените условия. При първата „кредитна ваканция“ стана ясно, че някои от банките изискват една идея повече информация като намален месечен доход от работодател, документ, доказващ, че лицето е безработно, медицинско свидетелство за заболяване от коронавирус и прочее. При други трезори пък е достатъчна декларация, заявяваща, че кредитополучателят има или очаква да има в бъдеще проблем с изплащането на заема си заради пандемичните промени в страната.
Компетентни лица препоръчват да се изчака с взимането на решения за подаване на искания за отсрочки. Хубаво би било първо да се прецени степента на затруднение и нейната сериозност, преди да се стигне до окончателно заключение. Трябва да е ясно за граждани, че банките ще продължат да начисляват лихви през всички месеци тези месеци до края на идната година, просто няма да е нужно да се изплащат веднага. След като мине временният мораториум, ще бъде подписан нов план за погасяване между банковата институция и всеки получил отсрочка.
Вноските по лихвата ще скочат. Отсрочената главница ще се внася през удължения на кредита срок. Ако лихвата е отсрочена, след „ваканцията“, равни части от нея ще бъдат прибавени към всяка една вноска по кредита, докато изтече новият му поставен срок.
Максимумът за изместване на крайната дата на заема ще бъде 9 месеца. В случай, че някой, възползвал се от отсрочката, подобри своето финансово състояние и вече успява сам да се справи със задълженията си, напълно законно той може да подпише нов погасителен план и да се откаже от гратисния период.
Банките предоставят възможност за подаване на искане онлайн, на място в банков клон или по телефона. Нужните документи ще бъдат обявени в сайта на всяка банка.
Немалка част от физическите лица и фирмите, които вече са получили желаната отсрочка от първия мораториум, е възможно да продължат да срещат затруднения и отново да потърсят помощ. За тях отсрочването ще бъде възможно втори път, но само за 90 дни. Сумарно периодът на отложеното плащане може да е до 9 месеца, напомня председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов.
Група депутати, начело с Искрен Веселинов предлагат възможност за отсрочка на плащанията си да имат фирми и физически лица, при които се наблюдава спад в доходите с повече от 1/5, или които са преустановили извършваната от тях дейност. Право на отсрочка ще имат самоосигуряващите се, преустановили дейност земеделски производители и еднолична търговци. Задължително е обаче лицата да нямат данъци и осигуровки за погасяване преди началото на извънредното положение и да не са забавяли за повече от три месеца задълженията си. Идеята е отсрочката да бъде до 2 месеца от отмяната на извънредната обстановка в страната, която наскоро беше удължена до 31 януари 2021 г.
От момента, в който се подаде заявлението за отсрочка, няма да бъдат начислявани нито лихви, нито неустойки за забавянето. Договорът няма да бъде прекъснат поради неизпълнение, защото задължението няма да може да се обявява като предсрочно изискуемо.
Целта е длъжниците да получат сигурна правна защита. По мнение на Веселинов и останалите депутати, вторият предложен мораториум върху плащанията по кредитите е посвоему недостатъчна мярка. Нейното приложение трудно би се отнесло до лицата в неплатен отпуск, останали без работа, или с намалена работна заплата.
Напомняме, че първият мораториум беше въведен в началото на месец април тази година и приемането на искания за отсрочка на кредити продължи до края на септември месец. Възползвалите се от него фирми бяха 13 100, а гражданите, които получиха отсрочка до 6 месеца на вноските по заемите – 93 300 на обща стойност 9 млрд. лв.