Обмислят се мерки за справянето с голямата смъртност при пчелите в нашата страна, информира министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева. Тя е сформирала работна група, която да изготви научно-експертен анализ на причините за повишените загуби на пчелни семейства, съобщиха от ведомството. В нея участват широк кръг от представители на научните среди от Селскостопанска академия (ССА), Тракийския университет в Стара Загора, Аграрния университет в Пловдив, Лесотехническия университет, Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и експерти от специализираните дирекции в МЗХГ.
До 14 май тази година групата ще трябва да предложи конкретни действия и мерки за тяхното ограничаване. Председател на работната група е директорът на ЦОРХВ професор доктор Георги Георгиев. На първото заседание той е апелирал за комплексен анализ на ситуацията с пчелите у нас, който да даде цялостната картина за причините при смъртността. Той е отбелязал, че за да се вземат правилните мерки работната група трябва да проследи дейността и на пчеларите, при които липсва или е регистрирана незначителна смъртност при пчелите. Според него:
„Добрият опит е най-важният“.
Експертите са обсъдили резултатите от извършените извънредни проверки от страна на БАБХ. Те са обхванали 26,5% от регистрираните пчелни семейства в нашата страна. При 44 107 от тях или 15,9% от проверените е била установена смъртност. Най-висока такава е била отчетена в област Кърджали, Разград, Бургас, Силистра и Велико Търново.
Данните са показали, че малко повече от половината пчелни семейства са загинали вследствие на липса на хранителни запаси или лошо зазимяване от страна на стопаните им. Около 15% от проверените са били установени болести по пчелите. За установяване на причинителя на заболяванията са били взети над 80 проби от пчели. Те са били изследвани в Националната референтна лаборатория „Болести по пчелите“ към НДНИВМИ в София. Резултатите от изследванията доказват наличие на „Нозематоза“ и „Вароатоза“ в част от отпадналите пчелни семейства.
Научните специалисти са обсъдили и възможността да се изготви ръководство с добри практики за опазване на пчелните семейства. Обсъдени са били и какви точно ветеринарни грижи трябва да се прилагат към пчелните семейства. Експертите са посочили, че е нужен постоянен мониторинг от страна на пчеларите върху дейността на пчелните семейства. Резултатите от комисията ще се представят в официален доклад на ръководството на МЗХГ и на пчеларската общност.